Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да мислим и живеем вселенски

Албена Михайлова е български художник, артист, авангардист. Живее и работи в Базел, Швейцария.

Работи еднакво добре графика, скулптура, инсталация и видеоарт. Една от първите жени авангардисти у нас.

Албена Михайлова е родена в Пловдив.

През 1988 прави специализация в Лайпциг, ателие „Рьослер”. Тя е  от основателите на авангардната група „Ръб”, чрез която артисти от Пловдив протестират срещу конвенционалността в изкуството. Албена Михайлова-Бенжди, е авангардист по рождение.
През 1998 завършва майсторски клас по видеоарт в Базел и остава да живее и твори там.

Преди Великден в интервю за Радио Пловдив Албена Михайлова разказа за пътуването си до Берлин, където представя своя филм „Дистанция”.

„Нещата, които се случиха в Берлин бяха много динамични. Ежедневието там протича по друг начин. Градът е много обновен. Предложението от културна програма е огромно.

Стари фабрики са превърнати в културни центрове и галерии. Всичко това съчетано с пожекцията на моя филм и изложбата, която направих създаде усещане, че една седмица е равна на два месеца.

Прожекцията се случва в бивша фабрика за хляб, която от 1972 е културен център. Намира се на легендарния за киното Калигари плац, където преди 100 години е заснет филма „Кабинетът на д-р Калигари”. Вътре има много традиция, вещи, обекти и плакати свързани с този филм-авангарден за времето си, много иновативен филм.

Много силен импулс получих, това не са нови неща, но получих потвърждение, че трябва да ги направя.”

Албена Михайлова коментира и информациите  за мерките за сигурност преди Великден в Берлин: „Аз не видях нищо обезпокояващо. Площада, на който се случи по Коледа атентата си функционира съвсем нормално. Не видях униформени и мерки за сигурност струпани на едно място. Дали дискретно го правят или хората наистина са спокойни. Те са уверени в ежедневието си. Това е силата, да игнорираш страха. Беше много спокойно.

...Искам да кажа нещо за Вселената. Моето пожелание е всички да мислят по вселенски, да виждат общото между нещата, между националностите, между хората, да се държат заедно. По този начин да бъдат едно вселенско общество.”

Интервюто с Албена Михайлова е в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56