Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стабилността не може да е самоцел, без реформи - тя е застой

Тезата е на професорът по политология Анна  Кръстева, която прогнозира как ще работи 44-тото НС.

Стабилността трябва да е инструмент за развитие, ако това не се случи няма да бъде даден адекватен отговор на избирателите, които поискаха промяна в здравеопазването, образованието и сигурността.

Миксът на управляващото мнозинство не е еднозначен и това ще е предизвикателство през управлението. В този смисъл обещанията, записани в програмата трябва да имат ясни индикатори за изпълнение - например за здравеопазването- демонополизация на здравната каса, за образаванието- да се заложи конкретно място, до което да се стигне в класациите по образованост, за икономиката - не просто вдигане на минималната заплата, а реален ръст на икономиката, който да качи средната заплата.

Според професор Кръстева животът на бъдещото правителство е рзаделен на два етапа- преди и след председателството на Ес догодина.

България има шанс да превърне външната несигурност в свой коз и да стане лидер на диалога в ЕС.

Според нея разводът на Турция и ЕС идва преди да бъде сключен брак и този развод ще е бърз. Това обаче не означава, че партньорството ще приключи, защото партньорството в НАТО остава. Българската политическа класа трябва да има стратегическа визия по темите на това партньорство, включително и икономическите му измерения, защото икономическите продължи независимо от политическите разломи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56