В целия свят се увеличава заболеваемостта от захарен диабет тип 2 и това се дължи най-вече на начина на живот на съвременния човек, който все по-често е с наднормено тегло , храни се с висококалорична храна и не се движи достатъчно. Наред с генетичната предопределеност това са факторите, които водят до тежкото заболяване.
Това каза един от най-авторитетните професори от Университета в Мериленд - проф. Аблърт Рийс, който е гост на Медицински университет в Пловдив.
Проф. Рийс е специалист в областта на „Акушерство, гинекология и репродуктивни науки“, „Вътрешни болести“, както и „Биохимия и молекулярна биология“. Той изучава молекулните причини и последствия при деца на диабетно болни майки и развива експериментални методи за предотвратяването им.
Бележитият учен ще представи две лекции по време на гостуването си. Едната от тях е академична на тема “Контрол на диабета и неговите усложнения” и е насочена към студенти, докторанти и преподаватели на МУ-Пловдив.
Втората лекция е публична и ще се проведе утре -25 април 2017 година в Конгресен център на Международен панаир-Пловдив на тема „Битовите навици водят до хронични заболявания”.
Според световно известният учен диабета може да се контролира медикаментозно, но по-добре е да се профилактира. Всеки един човек може да промени вредните си навици и да намали риска от тежкото заболяване.
Какво още сподели проф. Аблърт Рийс може да чуете в прикачения звуков файл. Преводът е на проф. Мария Орбецова, началник на Клиниката по ендокринология в пловдивската университетска болница „Св. Георги“.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..