Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служебното правителство се вживя в ролята на редовно

Професор Георги Карасимеонов, който е директор на Института за политически правни изследвания смята, че е рано да се правят окончателни оценки за служебното правителство. На този етап оценките са противоречиви. Основната задача беше подготовката и провеждането на изборите и кабинетът се справи с нея. В някои сфери, обаче, превишиха своите правомощия, вживяха се в ролята на редовно правителство и създадоха напрежение. 

Подобен кабинет трябва да бъде с нисък профил, защото не е избран от парламента, коментира пред Радио Пловдив анализаторът. Според него презумцията е, че след като е назначено от президента служебното правителство носи основна отговорност за действията му и в този смисъл има съподчиненост. Търканията между правителството и държавния глава той обясни и с опита и авторитета на премиера професор Огнян Герджиков, който не винаги е успявал да преглътне президентските команди.

В същото време президентът Радев няма особен политически опит и още с встъпването си трябваше да осъществи нелека политическа функция. На него също не му беше лесно, той се учеше в движение да управлява правителсвото. Липсата на опити и практики не му позволиха да намира най- точните решения, коментира проф. Карасимеонов. Той определи като недобре премерен отказа на БСП да остави Деница Златева като вицепремиер в правителството „Борисов – 3“, за да продължи подготовката на страната за председателството на ЕС.

Според политолога нощта ще реши кои ще бъдат министрите, тъй като преговорите ще се водят до последно.

Патриотите повече от четири места няма да получат в кабинета като формулата ще бъде вицепремиер плюс трима министри, прогнозира той. България все още се учи на демократизъм, ние сме клиентелна държава, в която има симбиоза между политически и икономически интереси, затова на ръководството на всяко министерство се гледа като  възможност за разпределяне на ресурс, придобивки и корупция. Това е причината за битката за министерските постове, обясни продължаващите преговори между ГЕРБ и Патриотите.

Боричкането за постове ще продължи, защото започва разпределението и на заместник – министерските постове, започва битка за агенциите, за обществените поръчки. Тогава ще се види с какви експерти разполагат Патриотите. Много често коалиции като тяхната се разпада рано или късно, въпреки че са взели решение да удържат правителството за четиригодишен мандат, коментира политологът.

Според него Бойко Борисов е показал, че си вади поука от отделните управленски мандати. Има разлика в поведението му между първия и втория мандат, когато беше по- толерантен, научи се на коалиционна политика, каза той. Георги Карасимеонов прогнозира, че новото правителство ще има две години на относително спокойствие като гаранция затова е председателството ни на ЕС. Какво ще се случи в последните две години е трудно да се каже, но като се има предвид качеството на българската политика и международното положение не бих казал, че четиригодишният мандат е гарантиран, добави той. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28