Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Служебното правителство се вживя в ролята на редовно

Професор Георги Карасимеонов, който е директор на Института за политически правни изследвания смята, че е рано да се правят окончателни оценки за служебното правителство. На този етап оценките са противоречиви. Основната задача беше подготовката и провеждането на изборите и кабинетът се справи с нея. В някои сфери, обаче, превишиха своите правомощия, вживяха се в ролята на редовно правителство и създадоха напрежение. 

Подобен кабинет трябва да бъде с нисък профил, защото не е избран от парламента, коментира пред Радио Пловдив анализаторът. Според него презумцията е, че след като е назначено от президента служебното правителство носи основна отговорност за действията му и в този смисъл има съподчиненост. Търканията между правителството и държавния глава той обясни и с опита и авторитета на премиера професор Огнян Герджиков, който не винаги е успявал да преглътне президентските команди.

В същото време президентът Радев няма особен политически опит и още с встъпването си трябваше да осъществи нелека политическа функция. На него също не му беше лесно, той се учеше в движение да управлява правителсвото. Липсата на опити и практики не му позволиха да намира най- точните решения, коментира проф. Карасимеонов. Той определи като недобре премерен отказа на БСП да остави Деница Златева като вицепремиер в правителството „Борисов – 3“, за да продължи подготовката на страната за председателството на ЕС.

Според политолога нощта ще реши кои ще бъдат министрите, тъй като преговорите ще се водят до последно.

Патриотите повече от четири места няма да получат в кабинета като формулата ще бъде вицепремиер плюс трима министри, прогнозира той. България все още се учи на демократизъм, ние сме клиентелна държава, в която има симбиоза между политически и икономически интереси, затова на ръководството на всяко министерство се гледа като  възможност за разпределяне на ресурс, придобивки и корупция. Това е причината за битката за министерските постове, обясни продължаващите преговори между ГЕРБ и Патриотите.

Боричкането за постове ще продължи, защото започва разпределението и на заместник – министерските постове, започва битка за агенциите, за обществените поръчки. Тогава ще се види с какви експерти разполагат Патриотите. Много често коалиции като тяхната се разпада рано или късно, въпреки че са взели решение да удържат правителството за четиригодишен мандат, коментира политологът.

Според него Бойко Борисов е показал, че си вади поука от отделните управленски мандати. Има разлика в поведението му между първия и втория мандат, когато беше по- толерантен, научи се на коалиционна политика, каза той. Георги Карасимеонов прогнозира, че новото правителство ще има две години на относително спокойствие като гаранция затова е председателството ни на ЕС. Какво ще се случи в последните две години е трудно да се каже, но като се има предвид качеството на българската политика и международното положение не бих казал, че четиригодишният мандат е гарантиран, добави той. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50