Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинските болници имат нужда от спасяване - веднага и бързо

За дълговете, които ще натрупат здравните заведения Асоциацията на общинските болници предупреди още, когато се увеличаваше минималната работна заплата от 1-ви януари, коментира пред Радио Пловдив д-р Недялко Тотев е председател на Асоциацията на общинските болници. 

Беше ясно, че трудовите разходи няма да бъдат обезпечени. Парите от НЗОК се спускат, те не не се договарят.  Договаря се нещо, за което и двете страни са съгласни, а тук просто се спускат. Клиничните пътеки също са недофинансирани, обясни той

Не може да се продължава така, да отговоряш на всички изисквания, да си инвестирал, да осигуряваш ресурс, да си наел персонал  и накрая да разбереш, че в края на месеца няма да получиш нищо. Няма как! - коментира д-р Тотев.

финансовото състояние на всички общински здравни заведения е аналогично, но затова не са виновни общините, въпреки че са собственик на лечебниците. По думите му,  дори общините, които успяват да отделят средства, няма да могат да го правят дълго, защото е незаконно. 

Договаряне в здравеопазването в България никога не е имало. Договор е, ако двете страни стигнат до споразумение, а в случая става дума за императив, в който по- слабата страна няма изход, повтори лекарят.

Сбъдват се нашите песимистични прогнози. Трябва да има консенсус за бъдещите действия. Общинските болници имат най- много месец, затова трябва да се действа веднага и бързо, каза председателят на Асоциацията на общинските болници.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28