Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП е в процес на свободно падане и затова "отвори" темата за КТБ

Всички документи, които имат отношение към политическата история на страната трябва да бъдат прочетени, въпросът е кога и по чия инициатива. Трите години, които ни делят от консултациите в президенството за КТБ и банковата система, не са достатъчни, още повече, че причините за огласяването на стенограмата са политически. 

БСП в момента няма друга тема, социалистите са в процес на свободно падане и решиха, че  документът е важен. Думите са на политолога Румяна Коларова, която беше секретар на президента Росен Плевнелиев за връзки с гражданското общество.

Не може да се чете една стенограма и да се правят фантазии за смисъла между редовете, коментира тя. Банкова ваканция не е обсъждана, въпреки че на такъв тип консултации се обсъждат малко възможни и страховити сценарии, за да се стигне все пак до консенсус. Обсъжда се състоянието и на още две банки. Това се разглежда като заплаха и за цялата банкова система. 

Този срив се дефинира от почти всички участници, с изключение на БСП, като резултат на едногодишната криза на доверие в управляващите тогава. Бойко Борисов подчертава и, че това е резултат не само от лошото управление на БНБ, но и от една неправомерна и неефективна намеса на ДАНС, както и от бездействието на Банков надзор, каза Коларова.

Тя припомни, че 12 дни по- рано  има КСНС, който излиза  с единодушно решение, че ще има предсрочни парламентарни избори. Малко преди да бъде разкрита стенограмата, ДПС се опита да ни убеди, че Лютви Местан взел решение, което ръководството на ДПС не е взимало. Случаят обаче е друг - всички по онова време в ДПС говорят по медиите, че не могат да подкрепят повече това правителство. 

Причината за предсрочните избори не е опозицията или натискът на гражданите, а  неразбирателството между БСП и ДПС, довело до оттеглената подкрепа на Движението от правителството "Орешарски", подчерта бившият президентски съветник и добави, че събитията са на фона на едногодишни протести срещу управлението на страната. 

 Събитийността е важна, за да се разбере случилото се, каза Румяна Коларова. Според нея събитията около КТБ са опит за римейк на кризата от 96-та и 97-та година, когато едни лоши кредити бяха забравени и опростени и пак там движеща сила беше ДПС. 

По думите й, акцент в консултациите е постигането на съгласие за датата на предсрочните парламентарни избори и опитите на БСП да удължи живота на кабинета "Орешарски". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28