Смяната на фокуса от двудетен към тридетен модел за нас е добър факт. Хубаво е, че държавата вече се осъзнава, че двудетният модел не е достатъчен, за да не изчезне България, коментира Цвета Брестничка от Асоциация "Родители", майка на 4 деца.
От Асоциация "Родители" продължават да предлагат да има реално семейно подоходно облагане, т.е. семействата да получават съществени данъчни облекчения за всяко дете в семейството, независимо от неговата поредност. Така хората ще имат свободата да решават колко деца искат да имат и ще запазят част от доходите си в семейството, а не да ги дават под формата на данъци. За нас това е мярката, която ще работи най-ефективно, отколкото помощи за трето дето, коментира Цвета Брестничка.
Рисковете на подкрепата чрез помощи е, че тя насърчава хората, които разчитат на помощи, а не тези, които разчитат на себе си и на труда си. Ако държавата иска да насърчи инициативните и активни хора, трябва да го покаже. Целта е не държавата да предложи лесно и щедро решение, а да ги стимулира да дадат най-доброто от себе си, коментира многодетната майка.
Сред останалите мерки за насърчаване на раждаемостта е промяна в пенсионния модел, защото хората, които имат повече деца, са ощетени в това отношение. Времето, което те са отделили за децата си, ги е ощетило по отношение на кариера и по-висока пенсия. А това време не е по-малко ценно за обществото, защото те са изграждали бъдещите граждани.
Затова хората с повече деца трябва да получават индексация за пенсията си в зависимост от броя на децата и тяхното образование. Ако имаш няколко добре образовани деца, това трябва да бъде отразено в пенсията ти чрез някаква индексация, обясни Цвета Брестничка от Асоциация "Родители".
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..