Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата да насърчи инициативните и активни родители

Смяната на фокуса от двудетен към тридетен модел за нас е добър факт. Хубаво е, че държавата вече се осъзнава, че двудетният модел не е достатъчен, за да не изчезне България, коментира Цвета Брестничка от Асоциация "Родители", майка на 4 деца. 

Според нея обаче, отново се правят мерки "на парче" и се мисли за подпомагане на семействата чрез социалните помощи. Проблемът е, че хората се поставят в зависимост от държавата, когато решават дали да имат повече деца, смята Брестичка. 

От Асоциация "Родители" продължават да предлагат да има реално семейно подоходно облагане, т.е. семействата да получават съществени данъчни облекчения за всяко дете в семейството, независимо от неговата поредност. Така хората ще имат свободата да решават колко деца искат да имат и ще запазят част от доходите си в семейството, а не да ги дават под формата на данъци. За нас това е мярката, която ще работи най-ефективно, отколкото помощи за трето дето, коментира Цвета Брестничка. 

Рисковете на подкрепата чрез помощи е, че тя насърчава хората, които разчитат на помощи, а не тези, които разчитат на себе си и на труда си. Ако държавата иска да насърчи инициативните и активни хора, трябва да го покаже. Целта е не държавата да предложи лесно и щедро решение, а да ги стимулира да дадат най-доброто от себе си, коментира многодетната майка. 

Сред останалите мерки за насърчаване на раждаемостта е промяна в пенсионния модел, защото хората, които имат повече деца, са ощетени в това отношение. Времето, което те са отделили за децата си, ги е ощетило по отношение на кариера и по-висока пенсия. А това време не е по-малко ценно за обществото, защото те са изграждали бъдещите граждани. 

Затова хората с повече деца трябва да получават индексация за пенсията си в зависимост от броя на децата и тяхното образование. Ако имаш няколко добре образовани деца, това трябва да бъде отразено в пенсията ти чрез някаква индексация, обясни Цвета Брестничка от Асоциация "Родители". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54