Напрежението в септемврийското село Варвара не стихва. Преди два дни 100 души излязоха на спонтанен протест. Близо половин час те пресичаха на групи пешеходните пътеки на пътя Пазарджик – Велинград и блокираха движението. За щастие, до инциденти не се стигна.
Протестиращите настояват за пълна ревизия в работата на община Септември и кмета Марин Рачев.
Създаден е Инициативен комитет „Да спасим Община Септември”, събира се и протестна подписка.
До гражданското недоволство се стигна след решение на Общинския съвет в Септември да се увеличи със седем пъти таксата за водопренос на минералната вода.
Това ще унищожи туризма във Варвара и ще погуби местния бизнес, категорични са протестиращите. Те настояват кметът на Септември Марин Рачев да спре администартивния рекет към селото.
Протестиращите искат специалисти от Агенцията Държавна финансова инспекция да проверят всички обществени поръчки в община Септември и как от общината са харчени парите по всички договори.
Протестните действия на жителите на Варвара ще продължат.
Идната неделя – 16 юли, те отново ще се съберат, за да продължат протестната подписка и да решават за следващите форми на гражданско недоволство. Една от тях - на мястото на неизградената детска площадка в селото ще бъде поставен изработен от картон бюст паметник на кмета на Септември Марин Рачев.
Припомням, миналата неделя протестиращите издигнаха плакати с надписи „Кмете, засрами се“ и „Ценко Чоков 2 септемврийски“.
На нарочна пресконференция днес кметът на община Септември Марин Рачев обяви, че според него протестите във Варвара не са заради повишаването на цената за пренос на минерална вода.
Тези така наречени протести за спасяването на общината са в следствие на нещо друго, много по - сериозно, следствие на скрити намерения на определени икономически субекти, които в момента стоят в дъното на тези протести.
Според Рачев, тези субекти искат да се възползват от това, чрез което ние искаме да оздравим общината.
Марин Рачев заподозря в подбудите за протестите несбъднати икономически и политически намерения.
В прикачените звукови файлове можете да чуете интервю с Николай Баташки, по професия адвокат, който е част от протестиращите и член на Инициативния комитет „Да спасим община Септември“, както и изявлението пред журналисти на кмета на Септември Марин Рачев.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..