Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неравенството в доходите създава социално напрежение

Снимка: БГНЕС

КНСБ прави  кампания за повишаване на доходите от есента на миналата година и е нормално да се иска увеличение на доходите, защото има възходяща фаза на икономическия цикъл и се очаква  обоснован ръст на потреблението.Това  заяви в интервю за Радио Пловдив главният икономист на КНСБ Любен Томев, той е директор на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката. Според него има реални предпоставки да бъдат увеличени доходите на работещите българи.

Работодателите са принудени да увеличават заплащането от миналата година и поради липса на квалифицирани кадри. Трябва да се подходи към едновременна и активна политика към доходите. Още повече искането ни за влизането в еврозоната е свързано с по-високи доходи на работещите, допълни синдикалният експерт.

По думите му от синдиката искат нова данъчна политика, която да извърши преразпределение на доходите. 

Силните имуществени разлики трябва да бъдат туширани. Данъчната политика е един от инструментите за това. Ясна е съпротивата за т.н "данък богатство". Огромното неравенство създава вече  социално напрежение и води  до неефективност на самата икономика. При такива големи социални неравенства и икономиката не може да върви напред. Нашето предложение е да има необлагаем минумим до  размера на минималната работна заплата. От минималната работна заплата до 10 минимални заплати да бъде облаган с 10% данък. Максималният осигурурителен доход, който да бъде равен на 10 минимални работни заплати да бъде обложен с 20% данък. Търсим по-справеливо данъчно разпределение, категоричен е Любен Томев.

Ще успее ли КНСБ в натиска към правителството с настояването политиката по доходите да стане приоритет на управляващите? Икономически подплатено ли е искането за ръст от 10 до 25 % на бюджетните заплати през 2018- та и за незабавно увеличение с минимум 100 лева на заплатите в частния скетор? Демагогия, популизъм или безотговорност е отхвърлянето години наред на темата за доходите в България от дневния ред на политиците? Достигнат ли е пределът? 

Отговорът на тези въпроси може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15