Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неравенството в доходите създава социално напрежение

Снимка: БГНЕС

КНСБ прави  кампания за повишаване на доходите от есента на миналата година и е нормално да се иска увеличение на доходите, защото има възходяща фаза на икономическия цикъл и се очаква  обоснован ръст на потреблението.Това  заяви в интервю за Радио Пловдив главният икономист на КНСБ Любен Томев, той е директор на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката. Според него има реални предпоставки да бъдат увеличени доходите на работещите българи.

Работодателите са принудени да увеличават заплащането от миналата година и поради липса на квалифицирани кадри. Трябва да се подходи към едновременна и активна политика към доходите. Още повече искането ни за влизането в еврозоната е свързано с по-високи доходи на работещите, допълни синдикалният експерт.

По думите му от синдиката искат нова данъчна политика, която да извърши преразпределение на доходите. 

Силните имуществени разлики трябва да бъдат туширани. Данъчната политика е един от инструментите за това. Ясна е съпротивата за т.н "данък богатство". Огромното неравенство създава вече  социално напрежение и води  до неефективност на самата икономика. При такива големи социални неравенства и икономиката не може да върви напред. Нашето предложение е да има необлагаем минумим до  размера на минималната работна заплата. От минималната работна заплата до 10 минимални заплати да бъде облаган с 10% данък. Максималният осигурурителен доход, който да бъде равен на 10 минимални работни заплати да бъде обложен с 20% данък. Търсим по-справеливо данъчно разпределение, категоричен е Любен Томев.

Ще успее ли КНСБ в натиска към правителството с настояването политиката по доходите да стане приоритет на управляващите? Икономически подплатено ли е искането за ръст от 10 до 25 % на бюджетните заплати през 2018- та и за незабавно увеличение с минимум 100 лева на заплатите в частния скетор? Демагогия, популизъм или безотговорност е отхвърлянето години наред на темата за доходите в България от дневния ред на политиците? Достигнат ли е пределът? 

Отговорът на тези въпроси може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56