Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неравенството в доходите създава социално напрежение

Снимка: БГНЕС

КНСБ прави  кампания за повишаване на доходите от есента на миналата година и е нормално да се иска увеличение на доходите, защото има възходяща фаза на икономическия цикъл и се очаква  обоснован ръст на потреблението.Това  заяви в интервю за Радио Пловдив главният икономист на КНСБ Любен Томев, той е директор на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката. Според него има реални предпоставки да бъдат увеличени доходите на работещите българи.

Работодателите са принудени да увеличават заплащането от миналата година и поради липса на квалифицирани кадри. Трябва да се подходи към едновременна и активна политика към доходите. Още повече искането ни за влизането в еврозоната е свързано с по-високи доходи на работещите, допълни синдикалният експерт.

По думите му от синдиката искат нова данъчна политика, която да извърши преразпределение на доходите. 

Силните имуществени разлики трябва да бъдат туширани. Данъчната политика е един от инструментите за това. Ясна е съпротивата за т.н "данък богатство". Огромното неравенство създава вече  социално напрежение и води  до неефективност на самата икономика. При такива големи социални неравенства и икономиката не може да върви напред. Нашето предложение е да има необлагаем минумим до  размера на минималната работна заплата. От минималната работна заплата до 10 минимални заплати да бъде облаган с 10% данък. Максималният осигурурителен доход, който да бъде равен на 10 минимални работни заплати да бъде обложен с 20% данък. Търсим по-справеливо данъчно разпределение, категоричен е Любен Томев.

Ще успее ли КНСБ в натиска към правителството с настояването политиката по доходите да стане приоритет на управляващите? Икономически подплатено ли е искането за ръст от 10 до 25 % на бюджетните заплати през 2018- та и за незабавно увеличение с минимум 100 лева на заплатите в частния скетор? Демагогия, популизъм или безотговорност е отхвърлянето години наред на темата за доходите в България от дневния ред на политиците? Достигнат ли е пределът? 

Отговорът на тези въпроси може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57