Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мястото на политиците е на шамар разстояние от осигуряването

Етапът, на който в момента са отношенията между работодатели и работници, не е удачен за премахване на класа за прослужено време, смята бившият шеф на НОИ Йордан Христосков. 

Свърши "пазарният романтизъм", той се  разби в практиката на лошите практики на работодателите, коментира Христосков. Той контрира работодателите, които твърдят, че това го няма никъде по света. Напротив, има го дори и под друго име и форма, но бонус за лоялност и за опит има. Разликата не е друга, а в коректността на договорите. У нас подобно нещо не е възможно, тук при всеки неуспех на фирмата ще го отнесе работника, а това ще е удобно извинение да не се вдигат заплатите - смята Христосков.

Според експерта по осигуряване пенсионната ни система е в риск. Под натиска на политиците да се увеличават минималните пенсии вървим към уеднаквяване на пенсиите, което е несправедливо. По отношение на Сребърния фонд, за който БСК предлага мерки за увеличаване на доходност, той изрази подкрепа. В същото време разкритикува правителствената политика, която не пълни фонда със средства от приватизация, а запълва дупки, които зеят в държавните предприятия. 

Пенсионният модел ерозира и ако се продължи така, нищо добро не ни чака, проблеми с изплащането на пенсии също не са изключени прогнозира. 

Интервюто с него по актуалните теми на дебата за заплати и пенсии е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56