Повече от два месеца е в ход възможността за по-ранното връщане на майките на работа, преди детето им да навърши една годинка, а те да взимат и заплата и 50 % от парите за майчинство.
На този етап, по-малко от триста майки са приели този вариант. Работодателите приветстват мярката, експертите са противоречиви за ефективността и. Ева Борисова от асоциация „Родители“ коментира, че още една възможност е по-добре от една.
Според нея, броят на майките, които са приели тази възможност е малък, защото в първата година е много важна и силна връзката между майката и бебето и дори един час отсъствие на майката е важен за детето. Но изборът не трябва да е под натиск от обстоятелства. Сложен е изборът.
От друга страна, въпросът за квалификацията на майките , професионалното развитие и екипа, в който са работили преди майчинството, също е много важен, затова е важно добре да се помисли за разпределението на приоритетите.
Борисова не споделя тезата, че това е скрита стъпка към намаляването на майчинството, което у нас е най-много от страните на ЕС.
Всъщност, една възможност в повече винаги е добре, винаги е добре да имаме повече избор. Тук обаче е важно този избор по някакъв начин да бъде подпомогнат и когато човек взима решение кога да се върне на работа да не го прави под натиска на обстоятелствата, а през едно свързване със своите нужди и нуждите на детето си и затова по какъв начин ще балансира от тук нататък професионалния и личния си живот.
Мисля, че предвид демографската ситуация в страната всяко правителство ще се стреми максимално да работи за това хората да имат желание за повече деца и да си го представят как това се случва и да знаят, че в различни периоди от живота си могат да направят различен избор. Така че аз тази стъпка я възприемам като повече възможности и не толкова като резултат от натиска на работодателските организации, защото в крайна сметка демографският проблем е дългосрочен проблем и е важно да имаме перспектива. Така че се съмнявам, че ще бъдат направени драстични стъпки за ограничаване на майчинството. В същото време е важно в обществото и младите жени да бъдат насърчени по-рано да поемат или навреме да поемат избора да бъдат майки и да виждат перспектива в това да имат повече деца и да виждат, че са подкрепени в това да търсят най-добрия за тях и за тяхното дете баланс между професионалния и личния живот.
Цялото интервю с Ева Борисова е в звуковия файл.
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. Днес в областната управа беше гласуван приемът за 2025/26 година. Въпреки по-малкото деца се увеличават паралелките в дуална форма на обучение и те ще са..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..