Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Досега - само пазарлъци за антикорупцията

Политическия елит стартира сезона с реплики като " театро и клуб по самодейност, имитации и вот на недоверие, и трикратно отричане от сатаната",   плюс антикорупционни заявки - от управляващи и от опозиция. 

 Според  политическият пиар Арман Бабикян   едва ли някой е очаквал нещо по-различно в декларациите на основните политически играчи. Това са обичайните заявки на политицете какво да очакваме през следващите месеци.

 Относно спора на двете основни политически сили ГЕРБ и БСП за антикорупционния закон, Бабикян заяви, че всеки се опитва да постави под контрол този все още нероден „орган“ под една или друга форма. „Никой не може да обясни какво ще прави БОРКОР слят в такъв орган? Каква ще е разликата между  следствие и прокуратура, ако подобен орган изпълнява също разследващи  функции? Всъщност колко органа ще могат да ни разследват в България, колко органа ще могат да ни подслушват? Какво е записано в Конституция и НПК ? Как ще става това? Никои не ни обяснява това. Обществото остава с усещането , че е много  важно кой назначава началника, коментира анализаторът.

По думите му НС похаби повече от 10 години, докато стигне до извода, че има нужда от „борба“, с това, за което ни предупредиха още при влизането ни в ЕС през 2007.

Той припомни, че призивът за подобен поход тръгна точно  от Пловдив и от народният представител тогава  Мария Капон, която  поиска операция „Чисти ръце“.

„Всичко това е забравено. Тогава и левицата и десницата по времето на  Станишев  се изсмяха,  а днес всички със заговорнически поглед са се събрали за да показват кой колко прекрасни идеи има и как ще се сблъскат“.

Бабикян допълни, че народа се интересува от това дали органа ще работи, дали ще има наистина борба с корупцията, а и десницата и  левицата се интересуват от това кой ще управлява уреда. Хората не се интересуват в какъв цвят ще бъде боядисан уреда.

Той е категоричен, че точно в това е  рискът да бъде увеличено още повече недоверието към партиите.

„ Още повече става въпрос за две партии, които се лутат межу скандала с „батко и братко“ и скандала със „суджуците“.  Кой да има вяра на тези две  партии, които в годините назад, а и до ден днешен, генерират мощни изблици на корупция. Вместо хората да бъдат убедени, че има желание за реакция виждат, че има един пазарлък на  едно доста ниско ниво.Някой наистина трябва да върне на мястото му критерия висок морал. Някой трябва наистина да не назначава някакви хора, които си губят тефтерчетата и чието име никои не знае, някои от тези лица,  които са доказали през годините, че мощно крадат.

Трябва наистина да бъде предложен някои с безспорна репутация

Тези думи изчезнаха от политичския оборот, от времето на Филип Димитров“, категоричен е анализаторът.

По думите на Бабикян, в случая не става въпрос само за законодателство, а в това хората  да бъдат убедени, че този инструмен функционира независимо, мощно и  в тяхна защита. До момента обаче сме свидетели само на пазарлъци. И то на пазарлъци на ниско ниво. 

Бабикян коментира и казаното от лидера на ДПС за настоящето управление " театро", като сериозно предупреждение, че нивото на некомпетентност е достигнало нивото на обществено недоволство.

А благодарностите на Волен Сидеров към ГЕРБ са част от артистичните прояви на лидера на Атака.

Цялото интервю с Арман Бабикян е в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56