Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Абсолютна грешка е премахването на задочното обучение в „Право“

| обновено на 19.09.17 в 15:52

Успехите на Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, са в рамките на добрата реализация на завършилите юристи.

Това заяви професор Венцислав Стоянов, декан на Юридическия факултет при откриването на научната конференция „Правото – традиции и перспективи“, която е кулминацията на тържествата посветени на 25 години от създаването на факултета.

За този период във факултета са се дипломирали 3365 юристи. От тях 1200 работят като адвокати, а над 100 са магистрати.

Това е една добра реализация, като се има предвид голямата конкуренция на факултети в страната – те са 9, подчерта професор Стоянов.

Той коментира и новата наредба, с която се премахва задочната форма на обучение за специалността „Право“. Тя беше приета през месец април от служебното правителство на професор Огнян Герджиков, но трябва да влезе в сила от следващата учебна година.

Не се знае какво ще стане дотогава – дали ще остане в сила или ще се промени, обясни професор Стоянов.

СнимкаРекторът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Запрян Козлуджов е категоричен, че ликвидирането на задочното обучение в специалност „Право“ е абсолютна грешка.

Това е абсолютна грешка, защото там има изключително мотивирани студенти и това са хора, които трудно биха се реализирали в магистратурата. Това са хора, които работят в големи адвокатски кантори, в нотариалните кантори, които искат да имат правоспособност. Това са едни от най-добрите ни работещи студенти. Сега им беше отнета тази възможност. Нещата не са никак ясни. Не е ясно в момента коя наредба действа, подчерта професор Козлуджов.

Той е провел разговор с образователния министър Красимир Вълчев, който го е уверил, че ще се срещне с министъра на правосъдието г-жа Цачева.

Професор Козлуджов коментира и реформата във висшето образование, а също и заплащането за качество.

Най-некачествените формирования във висшето образование са и най-адаптивни. Не съм оптимист дали това ще пресее университетите, направленията и специалностите, коментира професор Запрян Козлуджов.

Според него трудно може да се измери качеството на образование във вузовете, тъй като няма обективни критерии.

Рейтинговата система не е лоша, но тя има куп кривици и не може да бъде абсолютно обективен критерий, който да решава съдбите на университетите. Тя трябва непрекъснато да се развива, смята професор Козлуждов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15