В програма "Точно днес" разговаряме с Мария Георгиева, директор на Агенцията по заетостта-Пловдив, за да каже как родители на малки деца от 0 до 5 години могат да се върнат обратно на работа, и да поверят децата на грижите на баба, която да получава и заплата.
Близо 2000 семейства от цялата страна ще имат възможност да получат детегледачи за период от 18 месеца по проекта "Родители в заетост", финансиран от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".
От 29 септември до края на октомври във всички бюра по труда в страната ще се приемат заявления по образец от родители, чиито деца не са приети в ясла или детска градина и имат нужда от детегледач, за да се върнат родителите на работа или да потърсят такава.
При голям интерес от страна на родителите, финансовият ресурс от 20 млн. лв. може да бъде увеличен, а срокът за подаване на заявления за кандидатстване ще бъде удължен, каза Мария Георгиева.
До две седмица ще бъде готов и електронният вариант на заявлението за кандидатстване. Изискванията към родителите, които кандидатстват по "Родители в заетост", е да бъдат в отпуск по майчинство за отглеждане на дете, ако са наети по трудово или служебно правоотношение, да са безработни или самонаети лица.
Изборът на детегледач ще бъде изцяло на семейството, чието дете ще бъде отглеждано. Важно условие е родителят да докаже, че е направил постъпления да запише детето си в ясла или детска градина, но то не е било класирано. Детето трябва да е на възраст до 5 години.
Няма ограничение за наличието на родствени връзки между родителите и детегледача, нито ограничение по отношение на възрастта на детегледача.
Детегледачите ще подписват трудов договор за 8-часов работен ден с Агенцията по заетостта и ще получават месечно възнаграждение в размер на минималната работна заплата. Договорът ще е с 6-месечен изпитателен срок, през който родителите имат право да го прекратят, ако не са доволни от грижите за детето си, уточни още Георгиева.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..