Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корупцията е тема, която искат да използват и ГЕРБ, и БСП

Снимка: БГНЕС

Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд" коментира защо Консултативния съвет по национална сигурност при президента не постигна съгласие относно антикорупционен орган.

Социологът Димитър Ганев: В крайна сметка се стигна до очакваното, а именно – да не се разберат или както се казва – разбраха се да не се разберат. Тук корупцията е тема номер едно, но на мен ми се струва, че не само корупцията и техните различни виждания за това как да се бори тя разделиха ГЕРБ, БСП и президента. Тук трябва да се има и нещо друго предвид –корупцията е тема с огромен политически потенциал, за който няма никакво съмнение, че и ГЕРБ, и БСП искат да използват. 

Какво имам предвид „да използват”? В рамките на този дебат, който се води и двете партии имат интерес да поддържат своето противопоставяне и това, на което най-много държи БСП относно тази антикорупционна инициатива е да остане опозиция на ГЕРБ по една много проста причина, за да може впоследствие като  минат няколко месеца и  липсват резултати, за да могат да атакуват политически партията на Борисов, че, ето, видите ли, ние предлагахме работещо антикорупционно законодателство, вие приехте вашето и в крайна сметка резултат от този орган за борба с корупцията  няма, което само по себе си ще трупа политически капитал.
Цялата тази работа с антикорупционния орган трябва да имаме предвид, че и до голяма степен е политическо позициониране, а не само разговор дали да се назначава от президент, дали да се назначава от Народното събрание. И по-скоро Радев подкрепя Корнелия Нинова, защото това беше първо инициатива на БСП.

И тук трябва да имаме предвид, че това е точно позиционирането, за което говорихме в началото. В случая опасността за президента идва точно по тази линия, че в рамките на последните няколко седмици и с противопоставянето на ГЕРБ, и с приемането на тази битка,  и сега с вземането на позиция твърдо на БСП за този антикорупционен орган все повече ми се струва, че като че ли президентът е твърде добре синхронизиран с позициите на БСП. Това ни оставя с горчивия привкус, че в това противопоставяне между ГЕРБ и БСП президентът много ясно взема страната на БСП. 

Това не е добро развитие за президентската институция не за друго, а защото по принцип президентската институция трябва да е тази институция, която стои над партийните боричкания, да изгражда консенсуси, да изгражда мостове или както е записано в Конституцията да олицетворява единството на нацията. В случая не трябва президентската институция да заема много ясна страна или да бъде крило в тази битка между ГЕРБ и БСП, а ми струва, че последните няколко седмици именно това се случва.

За БСП – всъщност, тук трябва да отговорим на въпроса какво е новото на последния пленум. Корнелия Нинова откакто е поела председателския пост винаги е била сериозна опозиция срещу себе си. В нито един момент не е успяла да консолидира напълно редиците на „Позитано” в рамките на този мандат, който има като председател. Но въпреки това има нещо съществено ново. На последния пленум на  „Позитано” Румен Овчаров вече свали подкрепата си от Корнелия Нинова. Румен Овчаров беше най-ключовата фигура, която стоеше зад Корнелия Нинова. Тук вече стават много опасни балансите, защото практически партията е разделена 50 на 50, което означава едно със сигурност, че при някакво по-непопулярно решение и някаква по-непопулярна инициатива от страна на Нинова тя просто няма да може да я прокара. Това вече започва да става опасно за Нинова, не за друго, а защото аз не вярвам, че ще я свалят.

Това, което се случи с Делян Добрев действително е без прецедент. Много е важно от гледна точка на това, че досега сме наблюдавали винаги как ГЕРБ по някакъв начин се чисти с цел да не тежат някакви фигури и скандалите около тях на самата партия. Това, което видяхме с Делян Добрев е нещо различно и ми се струва, че е послание в друга посока, а именно, че ние си пазим хората – това е посланието, което парламентарната група на ГЕРБ искаше да прозвучи, защото представете си всяко друго нещо, когато се случи скандал около теб директно трябва да напуснеш парламентарната група, да подаваш оставка от всички постове и т. н. Посланието от неприетата оставка на Делян Добрев е „ние си пазим хората”. Важно послание, защото по този начин ГЕРБ се опитва да запази интегритета на своята партия, да даде послание, че тази партия е някаква общност, която се пази, а не просто куп политически интереси.

Иначе въпросът с Антон Тодоров е напълно ясен. Първото той тежеше, тежеше и на самата партия.  

Това пречистване ще продължи следващите няколко месеца и година. Вече г-н Цветан Цветанов даде тази заявка още преди няколко седмици, а всичко това е с оглед на приближаващите местни избори през 2019 г. или по друг начин казано това пребиваване във властта на ГЕРБ е вече 10 г. , имам предвид в местната власт, няма как да не роди негативи по места, хора, които не се ползват с подкрепата на местната общност, вероятно ще бъдат заменяни и съответно такива скандали да бъдат избягвани и за да има по-висок резултат на местните избори. Цветанов даде тази заявка и мисля, че през следващите няколко месеца ще видим развитието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности в 8 клас. Днес в областната управа беше гласуван приемът за 2025/26 година. Въпреки по-малкото деца се увеличават паралелките в дуална форма на обучение и те ще..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55