Бюджет с ниско качество на бюджетно планиране и без дискусия, помръкнали патриоти, които искат да блеснат със сигнала си за Лютви Местан и турското малцинство, ДПС които искат да заемат мястото на Патриотите, нефективна БСП и управляващ ГЕРБ, който не може да призвежда качествена политика . Така политологът проф. Александър Маринов анализира политическата ситуация в момента.
За държавния бюджет, който се приема тази седмица: По принцип бюджетната политика е политика номер едно. Имаше засилени очаквания, тъй като опозицията анонсира алтернативен бюджет. За съжаление няма дискусия, това не е новост, няма пълноценна дискусия около рамката, философията, да го наречем така, последиците от този бюджет за обществото. Общо взето се налага впечатлението, че това е едва ли не единственият възможен, единственият разумен бюджет. Аз смятам, че това не е правилно. Вместо да се замерят с едни, бих казал махленски обиди, нашите политици би трябвало да подпомогнат, да инициират, да чуят какво мислят и експерти, и граждански организации. Защото наистина бюджетът е една супер политика. В нея кристализират идеите и възможностите на държавата да насочва развитието на обществото.
За промените, които ще се правят в последния момент в бюджета на Националната здравно-осигурителна каса : според мене не е някаква тайна операция, някакъв заговор. Просто се натъкваме на такива фалове, които произтичат от недостатъчно доброто ниво на управление. За да се налагат такива промени в последния момент нещо е объркано, нещо не е домислено или пък на някой нещо му е хрумнало така в 12 без 5. Общо взето това е атестат за ниско качество на бюджетното планиране.
За сигнала на ОП до главния прокурор Цацаров за изявлението на Лютви Местан като лидер на ДОСТ, с искането за признаването на турско малцинство у нас. Според мен патриотите искат сега да се откроят с нещо, да изпъкнат, защото те помръкнаха откакто са във властта, в смисъл не могат вече да използват тази силна риторика. С този ход те правят това, което самият Местан цели със своето провокативно изказване. Местан иска да покаже, че съществува, да привлече внимание. Той напълно е наясно какво ще бъде това внимание, в т. ч. да се покаже пред своите патрони в южната ни съседка. ВМРО му правят тази услуга, може би с идеята, че взаимно нападайки се, си помагат. Но аз бих напомнил, че ВМРО и патриотите са във властта и те имат всичките възможности на държавната власт, на държавните институции да парират подобни действия. Но общо взето това е една пиар акция, според мен, въпреки че самото поведение на Местан не бива да бъде подценявано, то не бива да бъде преекспонирано, а проблемът не бива да бъде подценяван.
За репликата на червения депутат и социолог Иво Христов за 80-те процента дебилност на българите: Разбира се, ако вземем конкретния случай Иво Христов, той е интелигентен човек, просто е изпуснал една по-силна дума. Не се говори така. Може да се спори, разбира се, но така полунаистина, полунашега ако съдим по тези, които участват в изборите, може би половината наистина отговарят на този епитет, за който говори Христов. Но иначе сериозната страна на въпроса е, че това е един симптом на отношението на политиците помежду им и към гражданите, т. е. едно усещане, което за мене е необяснимо на превъзходство към колегите си и към гражданите. Хората, които използват такива изрази изглежда имат усещането, че са някакви висши същества, а поведението им и резултатите от работата им въобще не подсказва такава извисеност. Но какво да се прави, това е политическата култура. За съжаление това се пренася в обществото, от една страна заразява една част от хората, които се държат по този начин, а останалата по-голяма част, които съвсем не са дебили, просто се отвращават и затова последните изследвания показват изключително критичното отношение на хората към демокрацията във вида, в който тя съществува в България.
ГЕРБ разбира се биха имали основание да поискат оставката на проф. Христо заради този израз, ако преди това бяха поискали оставката и на своя премиер/ с репликата му за лошя материал/. А иначе двоен стандарт – еднодневна политическа употреба.
За демонтажа на Патриотите от властта по препоръка на Ахмед Доган, връзките между БСП и ДПС и предстоящият им общ вот на недоверие. Линията на ДПС е да заемат мястото на Патриотите. Те въобще дума не издумват против ГЕРБ с изключение на това, че упрекват ГЕРБ, че са вкарали Патриотите във властта. Т. е. те казват – изкарайте тях, ние ще заемем тяхното място и ще бъдем лоялни партньори. Дето се казва – стани да седна. И тук е голямото противоречие между ДПС и БСП като някаква опозиция, която сега преговаря за общ вот на недоверие, тъй като интересите им са съвсем различни. ДПС няма нищо против ГЕРБ, иска да махне Патриотите и да седне на тяхното място. А БСП точно обратното – искат да махнат ГЕРБ, а най-вероятно Патриотите или част от патриотите са най-възможния съюзник в едно евентуално бъдещо управление, ако те участват в него.
За управлението на ГЕРБ: Според проф. Маринов след тежките изобличения в роднинство и корупция, сега партията е постабилизирана.Най -вече заради неефективния подход, който възприе опозицията - БСП.
Като фундаментален проблем на ГЕРБ, политологът определи клиентелисткия модел на управление: ГЕРБ имат един фундаментален проблем. Те създадоха клиентелистки модел на управление, който на места вече е пропукан, разклатен. И няма гаранции, че утре може пак да се появи във Варна, или Пловдив. Този модел събира на едно място групи от хора с интереси, за да печелят.
ГЕРБ не могат да произвеждат качествена политика. Затова само се хвалят с едно или друго и как ги признавали от Европа. И това е проблем на държавата, защото представете си един локомотив, на който цялата пара отива в свирката, вместо да тегли напред.
Цялото интервю с проф. Александър Маринов е в звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..