Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

BG-председателството не е заплашено от протести и убийства

Снимка: Капитал

Нормално е полицаите да протестират тогава, когато ще им се обърне внимание, а не тогава, когато на управляващите им е удобно. Така е, когато не се чува гласа на полицията. Полицейските  протести  няма да застрашат европредседателството, така коментира полицейските протести, обявени за четвъртък, когато официално се открива българското европредседателство проф. Николай Радулов експерт по национална сигурност и бивш секретар на МВР. 

Според проф. Радулов не само полицейските протести, но и убийствата  в края на миналата година и началото на  2018г. не са заплаха за провала на европредседателството и дестабилизиране на правителството, а подобни твърдения  той определи като  спекулативни."

 Лозунгът за "клатенето на държавата" е от преди 89-та година  за политизирания криминогенен сектор. Сега някой се е сетил за този термин и го пуска в употреба. Няма такова нещо. На престъпниците им е все едно, дали ще дискредитирата държавата, или не Организираната престъпност отдавна е излязла извън границите на България и не я е еня  за мнението на хората.

Предполагам, че има преразпределение на зоните на организираната престъпност, която действа все още в България.

Оттук нататък с намаляването на европейските пари, обществените поръчки ще се разпределят между все по-малко хора и това предизвиква ажиотаж сред престъпните среди и най-привилегированите очевидно за тези обществени поръчки,  са най-застрашените хора.

Версията на  проф. Радулов за   убийството на бизнесмена Петър Христов е в известната фраза "Търсете парите" , това е първото, от което трябва да започне което и да е престъпление. Той определи "като неприлично" казаното от Цветан Цветанов, че е възможна версия за връзка с "Наглите", " защото точно Цветанов с неговия главен секретар по онова време извадиха на светло Петър Христов. 

Проблемите в сигурността са проблеми  единствено и само на лошо управление. Ако управляващите искат сериозно да се заемат с това, да няма такива случаи като убийството на Петър Христов, трябва да се заемат с корупцията.   Защото това не са пари на пътя, или лежали  в дядовто лозе в гърненце. Те са пари, които държавата разпределя. И когато ги е получил човек, това значи, че държавата му е дала тази възможност. 

Шесторното убийство в Нови Искър за Радулов е битово. Но  заяви, че е изненадан от бързото събиране на доказателствата. Обвиняемият е мъртъв и доказателствата са 97 и понеже е мъртъв, те не могат да бъдат оборени в съда. Ако беше жив, и имаше адвокат като Марковски, доказателствата можеха да бъдат три и да бъдат оборени в съда. Може би. 

Цялото интервю с проф. Николай Радулов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54