Ексдиректорът на Националната полиция ген. Васил Василев в интервю за Радио Пловдив подкрепи промените в закона за частната охранителна дейност, но само след прелицензиране и обучение на частните охранители.
Промените в закона за частната охранителна дейност бяха приети на второ четене в парламента. Те дават възможност кметовете да могат да сключват договори с частни охранителни фирми за сигурността на цели населени места.
Ген.Василев подчерта, че е много важно какви точно ще бъдат правомощията на частните охранители. Ще бъдат ли те полицейски. Според него, това е шанс за повече сигурност за малките селища и не смята , че е непосилно финансово за тях. Нито, че така се изземат полицейски функции.
Той коментира и темата за избягалите от българското правосъдие, по последни данни от гл.прокурор Цацаров повече от 500 души. Като пример за справяне с тази ситуация, която определитакава поради недостатъчния контрол и обучение в сектора у нас, ген.Василев даде за пример практиката в други държави с т.н. детективска дейност, където има т.н. "ловци на глави", на които се заплаща за издирването на такива хора.
100-те обещани милиона за полицаите, според генерала, няма да променят мотивацията в системата. "Не е известно къде ще отидат тези пари". А и инфлацията ще изяде бързо парите. Той предлага твърди заплати за няколко години за полицаите, но с много добри социални придобивки, които ще са по-добра гаранция за подобряване на полицейската работа.
Дали е възможно за две-три години страната ни да се пребори с корупцията, както заяви премиерът Борисов в Брюксел? Това е изключително амбициозен проек, ако е проект. И трябва да се включи цялата държава. Не може да се остави само на МВР. И то само ако с условията за корупция се променят. Тогава борбата на много голям процент ще бъде спечелена.
Цялото интервю с генерал Васил Василев е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..