Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академия "За земята" в Пловдив

Академия За Земята в Пловдив ще се проведе  в Пловдив за първи път. Тя организира обучителен курс за граждани с теория и практика по актуални екологични теми. Събитието ще се проведе в Пловдив в рамките на 3 седмици, всеки вторник и четвъртък вечер от 13 февруари до 01 март.

За Радио Пловдив Кристиян Найденов от сдружението  разказа: Всеки модул от обучението е с различна тема, като постепенно ще сглобим цялостна картина на екологичните предизвикателства, които ни заобикалят и по които За Земята работи. Обучителите са експерти от сдружението, а всеки участник ще има възможност да се включва в дискусии, споделяне на идеи, практически упражнения, игри и предизвикателства. Основен фокус са алтернативите и решенията на проблемите, чрез които всеки от нас може да влияе на локално и глобално ниво за запазване на природата.
Освен придобиване на нови знания, Академията предлага на участниците възможност за срещи със съмишленици и включване в бъдещи дейности на За Земята. Основните теми са:
- Устойчиво бъдеще - как ефективно да ползваме ресурси, да потребяваме отговорно, що е то кръгова икономика и как работи тя?
- Жива храна и справедливо земеделие - как да отглеждаме храната си, какво са хранителни кооперативи, фермерски пазари, ГМО и нашата връзка с тях?
- Нулеви отпадъци - намаляване на отпадъците, разделно събиране, домашно компостиране, повторна употреба, защо не трябва да горим отпадъци и наистина ли можем без тях?
- Енергийна независимост - какво са чиста енергия, енергийна ефективност, възобновяеми източници на енергия, енергийни кооперативи и имат ли почва у нас?
- Чист въздух - как да се справим със замърсяването на въздуха с общи усилия и смислени мерки?
- Съхранени гори и защитени територии - защо старите гори са толкова важни, как опазваме и управляваме защитените територии, за да ги има за идните поколения?
Срокът за кандидатстване  е 31 януари 2018 . Курсът няма такса за участие. 
Академия "За Земята" е в рамките  на проекта "Училище за устойчиво развитиео и активизъм на За Земята и Приятели на Земята Европа. Той цели да насърчи използването на неформални методи за екологично образование с акцент върху практически знания и изграждане на информирана гражданска позиция по глобални теми, които засягат хората и природата. Проектът е съфинансиран от Европейския съюз. 
Цялото интервю с Кристиян Найденов е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54