Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Будапеща празнуват Трифон Зарезан

Празнуването на  Трифон Зарезан  събра  българската общност в Будапеща. Беше почетена паметта на Св. Трифон по стар стил и след това в двора на  църквата "Св.Св.Кирил и Методий" се извърши ритуала  на  „зарязване“ на лозята .    


Празникът  е особено почитан от българите в Унгария, първите преселници от които  са били градинари, а Св.  Трифон се приема за покровител на лозарите и градинарите.  Затова те  нарекли  този ден  "Трифон Зарезан". Така е и до днес.

 В Будапеща, в българската църква „Св.Св. Кирил и Методий“, на която за този празник  дариха частица от мощите св. Трифон, също  празнуваха.   Празникът  започна със света Литургия в 101-годишната българска църква в Будапеща, а църковният хор беше от семинаристи от Пловдивската семинария 

 Богослужението беше водено от Западно- и Средноевропейски митрополит  Антоний, който участва и в ритула по зарязването на лозята, специално засадени за ритуала в двора на църквата, но първо благослови българските градинари и лозари с молитва. 

Българската църква в Будапеща е най-големия български храм в Европа извън България. Повреме на ІІ Световна война красивите стъклени витражи са изпочупени. Сега българите  в Унгария започват акция за възстановяването им и за изографисването на храма, както и за  дейности, свързани с устойчивостта на сградата, провокирани от  близосттта с река Дунав.

Българската църковна община  в Будапеща е създадена преди 101 години, а  за нейният първи архимандрит  - Борис е започнала процдура за  да бъде канонизиран за светец,  каза протосингелът  на църквата в Будапеща и на западно-европейска епархия  отец Атанасий. 

Камбанен звън и българска музика  звучаха в Будапеща, в святото  и обединяващо за българите място,  защитено от този празник и с  дарената частица на мощите на св. Трифон.  Имаше червено вино,   пити и погачи, както се  полага за Трифон Зарезан.  Между дошлите  българи, които живеят в Будапеща,   беше  и  Петър Байчев,   наследил професията на първоснователите на  българската общност в Будапеща  – градинарството.  

Чуйте репортажа от празника и интервю със скулптура Огнян Кожухаров, който живее от 40г. в Будапеща в звуковия файл. 

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54