Националната астрономическа обсерватория на връх Рожен, чества годишнината от официалното си откриване през 1981 година.
При откриването й през 1981 г. Националната астрономическа обсерватория – Рожен е била на световно ниво, оборудвана с апаратура, която е била от най-добрите в света, разказа още директорът Никола Петров. Един от компютрите, който е служил за изчисление на астрономическите ни задачи е американски, ембаргова стока, струвал е над 240 хиляди долара.
Всяка година е идвал човек, който да проверява процесора му дали е пломбиран, за да не му откраднем технологиите. Този компютър дори е могъл да служи за управление на крилатите ракети. Такъв компютър има един от последните работещи в Атомната централа в Козлодуй. В България като цяло са не повече от 4 – 5 такива за времето си.
Ние не сме снимали с цифрови камери, изображенията са получавани върху фото плаки, които трябва да бъдат отцифровани с подходящ скенер. Един от най-скъпите скенери в България за времето си изобщо е бил пак при нас – английски, той е струвал над 140 хиляди долара.
Такива в България изобщо има три – единият е бил в криминалната служба в София, а другият – в криминалната служба във Варна. Сега разбира се има и по-други скенери вече. Тогава астрономите са разполагали с най-доброто, което може да разполага нашата страна. Ние използвахме тази апаратура на практика до малко по-малко от 10 г. и нямаме кой знае колко нови неща, с които можем да се похвалим, така както е могло да се похвалим с налична и съвременна апаратура както преди 40 г. В момента сме просто на доизживяване за съжаление. Нещата трябва да се променят. Те не са само за нас, те са повсеместно, за цялата ни страна.
Празникът за годишнината ще бъде свързан с парада на планетите, който наблюдаваме на 12 и 13-ти март.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..