Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва консенсус за промяна в закона за вероизповеданията

Промените в закона за вероизповеданията и препирните около него. Разговор с проф. Христо Матанов ексдиректор на Дирекцията по вероизповеданията и университетски преподавател. 

Проф. Матанов подчерта, че без политически консенсус, промените в този закон се обезсмислят. Ако   няма политически консенсус и  консултации с основните вероизповедания той няма да бъде приет. 

Той  определи като "странно" политическото разделение по въпроса  / управляващите от ГЕРБ подкрепиха законопроекта на ДПС и БСП, а не на съуправляващите от ПФ, които внесоха в НС законопроекта / . И такива странни разделения политически патриотите на една страна, пък части от управляващата коалиция, пък тя чрез свой представител подписа законопроект с ДСБ и ДПС, мисля, че нещата много се объркват. Няма да стане така.

 Въпросът е, че този закон трябва да бъде приет с консенсус, иначе става безсмислен. И без това религиите много се политизират въпреки конституционното постановление, че е забранено, те се политизират и никой не може да контролира отказа от политизация. 

Проблемът в България не е, че няма закон. Матанов е категоричен, че е необходима промяна в Закона за вероизповеданията, защото промените от 2002 г. не са достатъчни, и така е останал " законецът от 1952г.". А има нужда от  осъвременяване.

По основното предложение в проектозакона за спирането на финансирането на религиозните деноминации от чужбина, Матанов е категоричен, че това трябва да се прекрати, както е  сега у нас, като даде пример с имамите, които  получават заплати от турския ДИАНЕТ/ турската дирекция по вероизповеданията /. Но, подчерта той, това държавно субсидиране, трябва да бъде  и за останалите малки деноминации, които едва ли събират повече от един процент. . Ако направите една проста сметка ще видите, че това са много малко хора. Това не би нарушило бюджета. Те са такива величини, че няма да се отразят на цифрите след запетаята. 

Но финансирането от чужбина под тази форма би трябвало да се спре. Аз пак казвам, те помощи могат да получават и законът го позволява, обаче не да получават заплати, това е нещо съвсем друго, това означава пряка зависимост. 

Матанов даде пример и с някои европейски държави, в които е приет задължителен данък, с възможност, ако някои не желае да се определи към религиозна деноминация, този данък се препраща към други социални сфери, както е в Италия.  Друг е въпросът, че технологията е много сложна по какви критерии да се направи това. Има европейски държави, където критериите са сходни – изчислява се процент от населението, което е привърженик за дадена религия. Дали в България като малка страна важи това обаче е друг въпрос. За една Германия, която е 90 милиона, вероятно става, тъй като да се събере 1 или 2 % не е проблем в отделните лендери. В България е проблем.

Проф. Матанов коментира и решението на Светия синод на БПЦ да не изпраща свои представители за отбелязването на 1000-годишнината на Охридската архиепископия. 

Цялото интервю с проф. Матанов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив от 22 до 24.11.

По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на  22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..

публикувано на 19.11.24 в 10:34