50% от жътвата в страната е приключила и затова е още твърде рано да коментираме каква ще бъде реколтата. Вярно е, че тази година има градушки, наводнения, но да не забравяме, че говорим за една фабрика под небето, каквото по принцип е земеделието. Миналата година също имаше пострадали от засушаване площи, т.е. влизаме в ритъм от природни катаклизми, които невинаги могат да бъдат предварително овладени и избегнати. Това заяви Мариана Кукушева – председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
По думите й тази година се очаква да бъде прибрано над 5 млн зърно и когато това стане факт, може да се коментира какво е качеството на българското зърно. Традиционно България отглежда хлебна пшеница, която по своите хлебопекарни качества успя да върне едни от най-капризните пазари в зърнения бранш – арабските.
Българският хляб традиционно се произвежда по много достъпен начин - от брашно, вода, мая и шипка сол за стабилизатор. Това е най-бързооборотната храна в България и като такава тя носи в себестойността си бързото отразяване на тренда на енергийните транспортни разходи. Хлябът се произвежда през нощта и до обяд обикновено той е реализиран на пазара.
В последните две години заплатите в хлебопроизводството бяха увеличени два пъти. В бранша няма заплата под 1300 лв и това е нискоквалифициран труд. Това е изключително добро заплащане и то нараства непрекъснато, тъй като професията на хлебаря влезе в списъка на защитените професии, тъй като няма желаещи.
Хлябът не е субсидирана храна. В производството му няма никакви европейски средства, а изключително лични национални капитали.
Конкуренцията в бранша обаче е толкова дива, че не е никак лесно да се повиши доставната цена на хляба. Тя представлява едва 60% от стойността на хляба, която плаща потребителят. Останалите 40% се разпределят така: 20% за търговеца и 20% за държавата.
Ето защо единственото решение да не се повишава цената на хляба, а даже е възможно да поевтинее, е ФМ да предвидив бюджет 2019 г. 5% ДДС на хляба. Няма европейска държава, в която в момента хляб и луксозни стоки и коли, и накити да се облагат по един същи начин – с 20 %.
Чуйте повече от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..