Близо 100 деца останаха в семействата си през първите 6 месеца на годината благодарение на екипа на фондация "За нашите деца" в Пловдив.
Общо 10 са случаите, по които работи Центърът за обществена подкрепа „За деца и родители“ през изминалото полугодие. Спасихме от изоставяне 6 бебета, благодарение на активното ни сътрудничество със здравните заведения, навременната намеса и подкрепата, която оказахме на родителите, разказа Лина Самандова, регионален мениджър на фондацията в Пловдив и ръководител на центъра за подкрепа на родителите.
Центърът е основан през 2009 г. и в него работят социални работници, психолог и специалисти работят за това, децата да не бъдат изоставени от своите семейства. Семейната среда е най-доброто за всяко дете. Понякога родителите имат нужда от съвсем малко подкрепа, за да развият своите родителски умения и условията за отглеждане на детето. Тогава рискът за детето отпада, обясни тя.
Лина Самандова подчерта, че работят с 3 родилни отделения в Пловдив - УМБАЛ "Пловдив", МБАЛ "Св. Мина" и болница "Селена". При сигнал за риск от изоставяне на детето, до часове специалисти разговарят с майката и правят проучване на семейната среда. От 10 получени сигнала за първото полугодие на годината 6 бебенца останаха в семейната среда, разказа тя.
Причините за изоставянето на бебе са различни - несигурност на майката дали ще е добър родител, млада родилка, жена без подкрепа на съпруг или семейството си. Риск има и когато бебето или майката имат някакви увреждания, майката има някаква зависимост, бебето е родено в многодетно семейство, в бедност и др.
Колегите задължително оказват психосоциална подкрепа на родителя и понякога на цялото семейство. Ако е бедно семейство, даваме и материална подкрепа в първите 6 месеца под формата на комплекти за новородено. Колегите посещават както родилката, така и семейството и оказват подкрепа, за да остане детето в семейството си, обясни Лина Самандова.
Продължаваме да работим с децата и семействата им и след това. Ако видим отново риск от изоставяне на детето, наново започваме да ги подкрепяме - психически и материално, за да расте детето в сигурна семейна среда, подчерта регионалният мениджър на фондация "За нашите деца".
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..