Как се развива кризата с мигрантите в Европа и каква е българската позиция.
Европейската комисия беше домакин на минисреща на високо равнище заради кораба "Дичоти" и за разпределяне на мигрантите, спасявани в Средиземно море, между страните-членки на ЕС. В срещата участваха 12-те държави от т.нар. "ос на желаещите" – Италия, Франция, Германия, Австрия, Испания, Португалия, Люксембург, Холандия, Белгия, Малта, Гърция и Ирландия. Италианският вицепремиер Луиджи Ди Майо заплаши неговата партия да гласува за замразяване на вноската на страната в ЕС, ако други държави от Съюза не се съгласят да приемат мигрантите на борда на кораб на бреговата охрана в Сицилия.
Как се развива кризата с мигрантите в Европа и за българската позиция е коментарът на политолога Калоян Методиев.
Европа е на ръба, но има шанс да се спаси, заяви Методиев. Той допълни, че това е възможно, само ако има политическа промчяна на лидерството.Може би трябва да направим извода, че когато отказваш да вземеш едно решение, че когато го отлагаш колкото е непопулярно да е и колкото тежко да е, то винаги намира начин да се върне, да ескалира и проблемът да пораства. Визирам отказът на Меркел вече втора година да вземе категорично решение накъде ще върви тази Европа. Проблемът в този отказ на взимане на решение е това, което случва в момента. Виждате, че идва изцяло нова политическа парадигма, в Австрия това, което се случи – страната твърдо мина на страната на Вишеградската четворка. Но пак се връщаме до липсата на единно решение, това, което искам да кажа е, че всяка страна се опитва сама да реши собствения си проблем. Но няма общо, нямаме генерално решение на мигрантския проблем, а той е много дълбок, защото в неговата основа влизат още редица проблеми, които се отключиха – това е интеграцията, това са малцинствата, това е политическият елит и ролята му, новите глобални геополитически развития и т. н.
Българската позиция, на този етап с отказа на Борисов на предложението на Меркел/както беше съобщено/, върви съобразно идеята за оцеляване на Борисов и на това да няма промяна на държавата.
Преди две години лайтмотивът беше "Хората бягат от ятаган, трябва да ги приемаме", това го чу цяла Българя, сега, когато вътршенополитечската ситуация и коалиционният партньор е такъв, и защото ситуацията е такава вътрешно политическа – опозицията много силно поддържа линията на Вишеградската четворка, позицията е няма да приемаме никого. Не мога да говоря за принципи или за последователност, или за някаква искреност или за идея как ще се реши проблема, защото утре може да стане нещо друго и тогава трябва да кажем трябва да се съгласим да направим каквото ни кажат от Брюксел, от Меркел и т. н. Позицията му е уязвима – държавата е най-бедната в Европейския съюз, така че я поставя в ситуация при едни форсмажорни условия да бъде притисната да направи каквото й се каже. Една държава със силен политически елит, който има идеи и визия за държавата може да отстоява позиция.
И обобщителното изречение – Европа е на ръба, но все още има шанс да се спаси, но е необходима политическа промяна на лидерството.
Цялото интервю с Калоян Методиев е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..