Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив отпадъци се събират по интелигентен начин

Пловдив е първият и единствен град в България, в който се прилага пилотен проект за  т.н. интелигентно събиране на отпадъците. 

В интервю за Радио Пловдив  директорът на ОП  „Чистота“ Иван Стоянов каза, че презентирането на  този проект е предизвикал  особено голям интерес сред общинските кметове от страната на състоялата се в Албена конференция „Интелигентна трансформация на общините“ в рамките на  на  годишна среща на местните власти.  

Стоянов разказа за пилотния проект в Пловдив  с поставянето на датчици  в съдовете за смет на ул. „Иван Вазов“ , чрез който  се вижда степента на запълване, кратността на обслужване, дали съдът е повреден и каква е температурата вътре, като  отчете, че за подобряването на този процес са необходими по-големи датчици. 

Чрез датчиците вече получаваме точна информация за часа, в който се запълва определен съд. Сега работим по изготвен в началото на годината график и шофьорът с екипажа минава по зададения маршрут, но нямаме сто процента гаранция, че контейнерът е обслужен, нито знаем колко е пълен.

Другата иновация за сметосъбирането - подземните контейнери на улица "Отец Паисий", Стоянов определи като по-добрия и работещ вариант и каза, че идеята е да се продължи в тази посока. Около подземните контейнери вече не се трупат отпадъци от търговските обекти  Предвижда се такива контейнери да се изграждат при ремонта на всяка улица в централната градска част, както и поставянето на датчици.

Като един от проблемите в сметосъбирането, е натрупването на боклук около контейнерите.

 Хората изхвърлят всичките си излишни и стари вещи до контейнерите, каза Стоянов и допълни, че въпреки възможността за санкции, която имат, и въпреки наложените глоби, този процес така не може да се овладее. Той  припомни, че на адреса на ОП "Чистота" има депо за такива отпадъци, но това не е достатъчно. И каза още, че се обсъжда  варианта от следващата година в определи дни по график камиони на "Чистота" да минават по квартали и да събират боклуците. Обмисля се и варианта за поощрения за предадени отпадъци. 

Цялото интервю с Иван Стоянов е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54