Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна и Русия се оказаха заложници на голямата политика

Границата дали случилото се в Керченския пролив е агресия от Русия или провокация от Украйна е много тънка, коментира за Радио Пловдив доц.  Александър Сивилов, който е преподавател по Съвременна история в СУ "Климент Охридски". Той припомни, че отношенията между двете държави са урегулирани с договор от 2004-та година за корабоплаването в Азовско море и анекс от 2012-та година за Керченския проток. 

Според договорите там се допуска преминаването на всички видове кораби. Фактически ситуацията се промени след анексирането на Крим като Керченския проток  де факто премина към Русия. Това е причината за претенциите на Москва да наложи контрол върху него, а украинците да го оспорват. 

Иначе вътрешнополитически проблеми в Украйна и донякъде в Русия доведоха до конфликта, смята Сивилов като прогнозира, че конфликтът върви към деескалация. Военното положение се използва като политически инструмент вътре в Украйна, тъй като дава предимство за изборите на президента Порошенко. Той успява да мобилизира вота си като управник, който се държи твърдо към Русия. Националистическите настроения вървят и в двете държави, въпреки историческата и културната близост на двата народа. За съжаление и двете страни се оказаха заложници на голямата политика.

Според Сивилов реакцията на ЕС за случилото се е била напълно балансирана и оправдана. Това е привилният път - да се призовава за деескалация и освобождаване на задържаните от страна на Русия и търсене на вариант за посредничество от страна на Германия и Франция. ЕС трябва да балансира ситуацията в този важен за цяла Европа регион.

В противен случай, с настъпването на зимата и задълбочаването на спора, може да стигне до спиране на доставките на газ за Украйна и другите държави. Има риск в този смисъл и за България, защото на този етап нямаме алтернатива на доставки освен Русия.

Историкът смята още, че рискът от реален военен конфликт е отминал. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28