Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на справедливост предизвиква протестите

Вълните на недоволство и във Франция и у нас, са предизвикани  предимно от усещането за несправедливост, каза за Радио Пловдив политологът проф. Александър Маринов.

Има нещо сбъркано в уредбата, които ние наричаме идеална или почти идеална, след като протестите продължават, коментира Маринов.  Всички данни в света показват, че неравенствата се задълбочават,  има нещо драматично. 

Александър Маринов: Протести има не само във Франция, а и в Белгия. Общо взето надига се една вълна на недоволство в Европа, а  не само и в Европа. Има нещо сбъркано в уредбата, която ние сме свикнали да наричаме идеална или почти идеална. След като не само в България, а и на много места по света хората протестират има някаква системна нередност или несправедливост.

И във Франция протестиращите освен конкретния повод – цените на бензина, поставят и други, много по-широки искания за доходите, за пенсиите, за бремето, което пада върху обикновените хора, за сметка на най-богатите са привилегировани по най-различни начини.

Но у нас, протестите са предизвикани и от  наглостта на управляващите. По света, в страните с улегнала демокрация, те се пазят от подобни арогантани прояви, каза още политологът и даде пример с безплатното ползване на апартамент на бизнесмен от финансовия министър Горанов

Неравенствата по света в т. ч. и България се задълбочават и то драматично. Всеки ден ни дава пример. Вземете финансовия министър. Той  казва по повод на апартамента си, самият факт е скандален, той казва ами аз смятам, че няма нищо нередно и затова съм го декларирал, ако беше нередно – нямаше да го декларирам. Е, как така? Това е изискване на закона, това означава, че ти се поставяш над закона и въобще тези твърдения колко сме добре и че бедността е резултат от недостатъците на отделния човек и т. н., всичко това се натрупва и хората го виждат ежедневно и се дразнят, силно се дразнят. Расте броят на милионерите, расте и средната работна заплата, която е една фикция. От средната работна заплата единствена полза имат депутатите и другите, чиито заплати се определят на база средна работна заплата. Иначе данните показват, че 80 % от българите получават чувствително под тази работна заплата.

Разбира се, аналогиите могат да бъдат подвеждащи, но спомнете си 2012  - 2013 г. пак имаше такъв феномен на затихване. Чакаме сега да дойдат тлъстите сметки декемврийски, януарски. Цените растат, виждате само за една седмица се установява чувствителен ръст на редица хранителни продукти, така че временното затихване не бива да е подвеждащо, тъй като причините за недоволството остават.

Ал.Маринов е категоричен, че предсрочни избори ще има, но е рано да се каже с каква конфигурация, но все пак няма да  е сегашната. 

При едни нови избори никой не може да предвиди какво ще се случи, може да се появят нови политически сили. Имало е такива случаи, когато внезапно са изниквали – спомнете си 2001 г., когато се появи Симеон Сакскобурготски. Кой няколко месеца преди това е очаквал да се случи нещо подобно? Никой.  Така че ние не сме ясновидци и не можем да предвидим какво ще се случи. За изборите – тук се наемам с прогноза – взрив ще има и предсрочни избори ще има, говоря за парламентарните. Аз съм твърдо убеден, че 2019 г. ще бъде година на три избора.  Всичко започва да писва. Това, което се прави веднъж, втори път, а за третия път нали знаете – народът казва какво се случва със стомната за вода на третия път. Така че мисля, че този път няма да се възпроизведе познатата конфигурация,  това  е моята прогноза.

С тези непрекъснати скандали коалиционният партньор на ГЕРБ много помогна – с тези непрекъснати скандали като децата на лейтенант Шмид от гениалното произведение на Илф и Петров, това допълнително създава впечатление за една оперетна същност на управлението плюс видимите ламтежи за изгоди, борбата за кокала това отблъсква  и аз смятам, че патриотите са се запътили по стъпките на реформаторите от миналия парламент.

БСП не се е доказала  пред една по-широка обществена среда като алтернатива, не в смисъл, че не може да победи и да отстрани ГЕРБ, а че ще е в състояние да прави нещо наистина много по-различно и по-добро от това, което прави ГЕРБ и останалите партии.

ДПС никога не са отстъпвали, те си имат една своя ниша. Те имат един труден  период с опитите на Лютви Местан. ДПС е стабилна формация, тя има твърд електорат и има други козове, ако мога така да се изразя и очевидно разчита, че ще дойде пак времето, когато ще играе още по-важна роля.

Най-опасно за България е това, което е най-близо. Но цялата среда става турбулентна, както е прието да се казва. Става много трудно да се предвижда, да се установява трайно партньорство и поради тази причина е необходимо много голямо майсторство от страна на тези, които ръководят държавата, за да могат да навигират в тези сложни условия. Няма твърди съюзници, виждате, всяка една от големите държави, а и по-малките се опитват да защитават своите интереси. 

Цялото интервю с Александър Маринов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54