Вълните на недоволство и във Франция и у нас, са предизвикани предимно от усещането за несправедливост, каза за Радио Пловдив политологът проф. Александър Маринов.
Има нещо сбъркано в уредбата, които ние наричаме идеална или почти идеална, след като протестите продължават, коментира Маринов. Всички данни в света показват, че неравенствата се задълбочават, има нещо драматично.
Александър Маринов: Протести има не само във Франция, а и в Белгия. Общо взето надига се една вълна на недоволство в Европа, а не само и в Европа. Има нещо сбъркано в уредбата, която ние сме свикнали да наричаме идеална или почти идеална. След като не само в България, а и на много места по света хората протестират има някаква системна нередност или несправедливост.
И във Франция протестиращите освен конкретния повод – цените на бензина, поставят и други, много по-широки искания за доходите, за пенсиите, за бремето, което пада върху обикновените хора, за сметка на най-богатите са привилегировани по най-различни начини.
Но у нас, протестите са предизвикани и от наглостта на управляващите. По света, в страните с улегнала демокрация, те се пазят от подобни арогантани прояви, каза още политологът и даде пример с безплатното ползване на апартамент на бизнесмен от финансовия министър Горанов.
Неравенствата по света в т. ч. и България се задълбочават и то драматично. Всеки ден ни дава пример. Вземете финансовия министър. Той казва по повод на апартамента си, самият факт е скандален, той казва ами аз смятам, че няма нищо нередно и затова съм го декларирал, ако беше нередно – нямаше да го декларирам. Е, как така? Това е изискване на закона, това означава, че ти се поставяш над закона и въобще тези твърдения колко сме добре и че бедността е резултат от недостатъците на отделния човек и т. н., всичко това се натрупва и хората го виждат ежедневно и се дразнят, силно се дразнят. Расте броят на милионерите, расте и средната работна заплата, която е една фикция. От средната работна заплата единствена полза имат депутатите и другите, чиито заплати се определят на база средна работна заплата. Иначе данните показват, че 80 % от българите получават чувствително под тази работна заплата.
Разбира се, аналогиите могат да бъдат подвеждащи, но спомнете си 2012 - 2013 г. пак имаше такъв феномен на затихване. Чакаме сега да дойдат тлъстите сметки декемврийски, януарски. Цените растат, виждате само за една седмица се установява чувствителен ръст на редица хранителни продукти, така че временното затихване не бива да е подвеждащо, тъй като причините за недоволството остават.
Ал.Маринов е категоричен, че предсрочни избори ще има, но е рано да се каже с каква конфигурация, но все пак няма да е сегашната.
При едни нови избори никой не може да предвиди какво ще се случи, може да се появят нови политически сили. Имало е такива случаи, когато внезапно са изниквали – спомнете си 2001 г., когато се появи Симеон Сакскобурготски. Кой няколко месеца преди това е очаквал да се случи нещо подобно? Никой. Така че ние не сме ясновидци и не можем да предвидим какво ще се случи. За изборите – тук се наемам с прогноза – взрив ще има и предсрочни избори ще има, говоря за парламентарните. Аз съм твърдо убеден, че 2019 г. ще бъде година на три избора. Всичко започва да писва. Това, което се прави веднъж, втори път, а за третия път нали знаете – народът казва какво се случва със стомната за вода на третия път. Така че мисля, че този път няма да се възпроизведе познатата конфигурация, това е моята прогноза.
С тези непрекъснати скандали коалиционният партньор на ГЕРБ много помогна – с тези непрекъснати скандали като децата на лейтенант Шмид от гениалното произведение на Илф и Петров, това допълнително създава впечатление за една оперетна същност на управлението плюс видимите ламтежи за изгоди, борбата за кокала това отблъсква и аз смятам, че патриотите са се запътили по стъпките на реформаторите от миналия парламент.
БСП не се е доказала пред една по-широка обществена среда като алтернатива, не в смисъл, че не може да победи и да отстрани ГЕРБ, а че ще е в състояние да прави нещо наистина много по-различно и по-добро от това, което прави ГЕРБ и останалите партии.
ДПС никога не са отстъпвали, те си имат една своя ниша. Те имат един труден период с опитите на Лютви Местан. ДПС е стабилна формация, тя има твърд електорат и има други козове, ако мога така да се изразя и очевидно разчита, че ще дойде пак времето, когато ще играе още по-важна роля.
Най-опасно за България е това, което е най-близо. Но цялата среда става турбулентна, както е прието да се казва. Става много трудно да се предвижда, да се установява трайно партньорство и поради тази причина е необходимо много голямо майсторство от страна на тези, които ръководят държавата, за да могат да навигират в тези сложни условия. Няма твърди съюзници, виждате, всяка една от големите държави, а и по-малките се опитват да защитават своите интереси.
Цялото интервю с Александър Маринов е в звуковия файл.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..