Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е в трескава подготовка за откриването на ЕСК

| обновено на 02.01.19 в 13:54

Пловдив като Европейска столица на културата ще остане в историята на града като културно съдържание. Започнахме проекти, които нямаше да се случат, ако не бяхме ЕСК, каза в интервю за Радио Пловдив Иван Тотев кмет на града и председател на УС на фондация "Пловдив 2019 ".

Като безпрецедентна година за Пловдив, определи 2019-та кметът, заради домакинството на Пловдив като ЕСК.  В момента сме в трескава подготовка, каза той и добави, че откриването ще бъде и тест за нас.

За откриващото събитие на 12 януари според Тотев  се очакват над 30 хиляди гости - официални лица и специално дошли са събитието.   Над 1000 души са записалите се досега доброволци за участие в програмата. Над 700 официални гости са потвърдили присъствието си. 

Откриването на ЕСК остава най-запомнящото се събитие, затова  избрахме  тази 30-метрова светлинна кула от 200 тона, която ще може да се вижда отвсякъде,  да бъде нещо уникално, неповторимо и което няма да може да се види през целия живот. 

Избрахме откриването да е на бул. „Цар Борис Трети Обединител“, защото това е мястото, на което може да стане нещо запомнящо се. Дори и когато се критикува заради проблемите с трафика, които това предизвиква ,  и за ваканцията на учениците, тогава пак говорим за събитието и го популяризираме, смята кметът. 

Това е първият затворен булевард за култура, каза още той  и припомни, че преди години недоволство заради затворените за движение улици е имало и в квартал „Капана“.

Ако не беше културната столица с наше домакинство, нямаше да положим толкова усилия, призна Тотев. Много неща вече  се промениха и ще се променят.

 За някои от  забавените строящи се обекти: През тази година ще се довърши площад Централен, в четвъртък ще се проведе последна среща за визията на галерията на "Гладстон", ще напредне проекта Кино Космос, няма да има повече ремонти на булеваради. Концертна зала е държавна отговорност. 

По въпроса дали ще се кандидатира за трети мандат, Иван Тотев отговори, че няма място за личен избор, очаква партийно решение. 

А дали Пловдив - ЕСК ще остане за всеки с нещо вдъхновяващо  и незабравимо ?- От нас зависи, това е много важно, да не го забравяме - от нас зависи !






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54