Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитекти срещу динозаври в борба за зала "Лотос"

Снимка: Трафик

Преди да се превърне в пещера с динозаври и да отвори врати с това си предназначение, зала "Лотос" става арена на сблъсък между архитектите в града и ръковдствата на общината и Природонаучния музей. От пловдивската колегия на Камарата на архитектите в България, както  и от Съюза на архитектите, настояват с декларация кръглата зала между Дома на младоженците и Природонаучния музей, да не се ползва за експозиция на макети на динозаври.

Домът на новороденото е една уникална сграда, единствена в България, шедьовър на  архитектурния стил и е много необходима за Пловдив, отбеляза архитект Петко Костадинов, председател на пловдивската структура на Камарата на архитектите в България.  Декларацията в защита на сградата е написана още преди празниците и изпратена е до кмета Иван Тотев, но казусът набира сила сега, след откриването на Пловдив - Европейска столица на културата, за да не повлие на събитието. 

Досега се въздържахме от по-шумно афиширане на намеренията да се противопоставим на идеята за бутафорните динозаври в зала "Лотос" , но вече ще бъдем безкопромисни и ще реагираме много остро на тази вандалска проява, уточни Костадинов. Тази зала е неизменна част от комплекса за радостни обреди, тя има своята функция и предназначение и покрива някакви нужди, които Пловдив изпитва. През последните години се използваше за бракосъчетания, каза още архитектът и отбеляза, че залата има чудесна ротонда, открито пространство и освен за кръщаване на деца може да се ползва като камерна зала за сватби към Дома на младоженците.  

Създателката на зала "Лотос" арх. Димка Танева също има идеи за нейното предназначение - детски център за изкуство, детска галерия. Архитектите очакват становище от главния архитект на Пловдив и провеждане на широко обществено обсъждане по казуса. 

Междувременно от Регионалния природонаучен музей в Пловдив инициираха своеобразно проучване сред своите постетители. Във Фейсбук страницата на музея се появи публикация с призив за мнения и коментари за бъдещето на зала "Лотос". В нея е прикачено видео от изложба на аниматроник модели на динозаври в Истанбул.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54