Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македония и България вече гледат заедно към по-добро бъдеще

Депутатите ратифицираха окончателно Протокола за членство на Република Северна Македония в НАТО. Единодушно документа подкрепиха всички парламентарни групи с изключение на "БСП за България", които не са в зала. 

Премиерът Бойко Борисов благодари на депутатите за ратификацията, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева заяви, че с този акт страната ни е показала решимостта си да продължи да решава проблемите в региона и да се грижи за колективната сигурност, а ицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева определи деня като исторически.

Днес е ден, в който и България, и Република Северна Македония поглеждат към едно по-добро бъдеще, бъдеще по- сигурно за хората и в двете държави, коментира за Радио Пловдив Александър Йорданов, бивш посланик в Македония.

Той добави, че с членството си в НАТО една държава като Македония решава въпроса със своята сигурност и това е безспорен плюс за нея. Александър Йорданов припомни, че процесите, които наблюдаваме за последните 30 години показват, че всички държави, които искат да станат членове на ЕС и да имат по-добър жизнен стандарт, първо преминават през членство в НАТО.

Северна Македония е четвъртата бивша югославска република, която става член на НАТО и това ще й отвори вратите за бъдещо членство в ЕС и един по-хубав живот.

Македония закъсня повече от 10 години за това членство, защото някой пусна на македонците мухата, че те са древен и античен народ и те влязоха в тежък спор с Гърция. Така се скараха с натовска държава, член на ЕС, а от този скандал печелиха единствено враговете на северноатлантическата и европейската интеграцията в този регион. Те дори подтикваха към подобен тип поведение, изгоден за техните геополитически цели, каза още Йорданов..

Той подчерта, че Преспанският договор се слага край на това противопоставяне. Трябва и да се изтъкне и българската помощ за случването на този договор, защото България даде сериозна подкрепа той да стане възможен. Приятелството на България и решимостта на Гърция да преодолеят наслоените заблуди доведоха до Преспанския договор и до нова перспектива за Македония..

Александър Йорданов беше категоричен, че за нас българите Македония винаги ще си остане Македония. Ние няма да пренапишем стиховете на Иван Вазов и да наричаме македонците, а северномакедонци. Нашите чувства към Македония са исторически и те идват от сърцето. 

Като бъдещ член на НАТО в съседите ни се открива перспективата за икономически напредък, прогнозира Александър Йорданов. 

Ще се хвърлят европейски средства и усилия за строежа на жп линии и магистрали и българските фирми ще са готови да помогнат. Така ще отпаднат и техните, култивирани дълго, предразсъдъци към страната ни, а нашето приятелско отношение и помощ към македонците ще е доказателство, че ги смятаме за приятели и братя, каза в заключение бившият посланик в Македония Александър Йорданов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54