Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забравили сме смисъла на Благовещение

Пламен Сивов от сайта Православие БГ коментира същността и посланието на християнския празник Благовещение, както и изписването на псалом 91 върху частната сграда, прочула се като "апартамент гейт".

За  изписването  на църковен текст на глаголица на псалом 91 върху частна  сграда  / в която е   апартамента на Цветан Цветанов от апартамент гейт/, Сивов обърна внимание, че е допусната  нелепа грешка, цитираният 91 псалом е  номериран според протестантската библия, а според православната, този псалом е 90-ти.  Той  определи  това като  пошлост на квадрат, на куб. Мястото на псалмите  е в храма. Нещо, което е написано да бъде в рамките на общата църковна молитва, да се използва за луксозна частна сграда - не е красиво, не е морално. 

Жалко е, че един библейски текст се използва в името на  частно-родствени цели.

 Само християнството издига на такъв пиедестал образът на жената, каза Сивов и  подчерта, че Благовещение, на което архангел Гавраил съобщава на Мария, че ще роди Спасителя на света и тя дава съгласието си,  се празнува от всички християнски деноминации: източно православни, католици и протестанти, но подчерта, че има различия и при трите.

При протестантите,  празникът е съобщителен, образът на Мария е сведен до утробата, до обикновеното раждане. А тя е човешкото същество, преди всички други светци,  което веднага след Бога,  получава най-много молитви и почит.

Католиците са в другата крайност, те  превъзнасят образа на Божията майка и стигат дотам, да твърдят, че и самата тя е зачената непорочно.

Православните са в т.н. златна среда, без изпадане  в крайности.

А без съгласието на Мария нямаше да има Рождество, нямаше да има спасение, нямаше да има въплъщение. Именно  в нейната личност се прояваява  тази синергия  на божествената воля  и  на човешката воля, което прави възможно спасението. Затова я почитаме толкова много. 

А Благовещение е Благата вест, че ще се роди Спасителя на света, тъжно е, че хората го свеждат до собственото си здраве, късмет и разни поверия, като това за здраве и късмет, да влезеш в университет  и др.  Нищо друго не може да засенчи това. Забравили сме тази дълбочина, забравили сме смисъла. И свеждаме всичко до някакви телосложения, завъртания, поверия с излизането с пълен портфейл, и всъщност поругаваме това, заради което се е случило всичко. 


Цялото интервю с Пламен Сивов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54