Богословът Мариян Стоядинов коментира решението на Светия Синод на БПЦ, че поради канонични причини, не е възможно да се осъществи общо богослужение при идването на папа Франциск у нас, каквато покана беше получена.
Богословът отхвърли тезата, че причината е в нежеланието и закостенялостта на Светия синод, и каза, че и за двете страни е било ясно, че общо богослужение не може да се осъществи.
Канонът определя, урежда начина, по който всяка църковна общност може да влезе в съслужение с друга и това е ясно и за нас и за тях / католизицъм и православие/, поне от 1000 години, че ние стоим на различни позиции.
Отправената покана от страна на папата, Стоядинов обясни с желанието на папата да се подчертае църковната страна на тази визита, но и той самият знае, че това е невъзможно. Елементарно гостоприемство е да се обърнем към домакина.
Богословът каза още, че това е от канонична гледна точка. Но има и друга страна, не в пълния сакраментален смисъл, и това е дали може от наша страна да има съпровождане и присъствие, затова няма регламент. Това са друг тип отношения, на границата с човешкото.
Богословът припомни още,че при освещаването преди години на католическата катедрала "Св.Йосиф " в София, тогава трима православни представители са изпели За многая лета, но това сега няма да се случи. И една от причините са и промените, настъпили през годините. Той обясни с това и общото служение между Вселенския патриарх и папата преди две години, но и припомни случай на конфликт в самото православие на среща в Равена през 2007г., когато между Равена и Константинопол е избухнал такъв скандал, че се е наложила ктолическа намеса за потушаването му. Затова той подчерта като по-съществен и важен въпроса затова, дали ние в самото православие, сме способни да се разбираме един с друг.
Цялото интервю с Мариян Стоядинов е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..