Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. прокурор е най-ефективният играч и в политическото поле

Звучи много интригуващо, звучи много сензационно, но  това са конюнктурни ходове. В момента е много обсебващо за  общественото мнение да се каже такова нещо, това е галещо ухото на електората,  така журналистката от сайта Дневник Петя Владимирова коментира искането на главния прокурор,  от ДАНС да му бъде предоставена информация за недекларирани  сметки и имоти, включително и за офшорни сметки на хората от властта, както и на близките им, и на подставени лица.  

Не трябва повече да се заблуждаваме, че прокуратурата и конкретно главният прокурор е най-същественият, най-ефективният играч и на политическото поле по силата на конституционното устройство.Колкото и да твърдим, че съдебната власт е отделена от останалите власти.

Владимирова каза още, че въпреки ултимативното искане на Цацаров към  ДАНС, това не е възможно да стане толкова бързо. Тя подчерта и че няма сигурност затова, че исканото ще стане достояние на обществото. И добави, че другата причина е, да бъде париран президента Радев, който преди това отправи същите искания. 

Това, което се случва е една диагноза на управлението и на състоянието на държавата. Лавината от оставки, днес премиерът казва едно, утре е принуден да  смени със стар кадър от същото министерство. Което показва и каква е резервната скамейка на управлението. 

  По повод започнатите от президента консултации за избора на нов главен прокурор през януари 2020 г. , и коментара на главния прокурор Цацаров, че   искането на президента за срещата им по този повод е прибързано, Владимирова заяви , че според нея, независимо оттова, че процедурата по избора на нов главен прокурор започва от 10 юли, президентската инициатива  за  срещи по темата, освен че е безпрецедентна, е и абсолютно необходима. Така да има поне малко яснота за медиите и обществото. Надявам се, че като приключат срещите, президентът ще излезе с резюме, и то оценъчно, а не да слушаме само представителите на съдебната власт.  

Президентът няма абсолютно никакви правомощия и затова  смятам, тези негови срещи са задължителни, за да разберем какво става зад завесите. Защото всички други избори на главен прокурор досега се правеха навън и  задкулисно, и само се внасяха във ВСС. 

Проблемът е с контрола върху работата на главния прокурор.На него се гледа като  бог от другите прокурори. И най-добросъвестните се притесняват да заявят, или да  изразят мнение за вмешателство на главния прокурор в тяхната работа, или за нарушения.  

 До края на мандата на настоящия  , не е възможна каквато и да е промяна, свързана с контрола върху  работата на главния прокурор.  Подобна вероятност има след избора на новия главен прокурор, но затова е необходима конституционна  промяна, каза още Владимирова и припомни, че президентът няма право на законодателна инициатива, но има право на конституционна инициатива и може да предложи дебат за промяна конституцията, което според нея е необходимо.  

Цялото интервю с Петя Владимирова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54