Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С тол таксите нашите пътища ще са по- скъпи от австрийските

| обновено на 16.05.19 в 15:36

Въвеждането на тол системата ще бъде отложено с 3 месеца. Най-вероятно заплащането за изминат километър за тежкотоварните автомобили и автобуси ще започне през ноември, а не от средата на август, както беше планирано. Цените също ще се определят в диалог с бранша и след реални тестове на системата. За това се договориха на среща при премиера Бойко Борисов превозвачи, транспортни фирми, министрите Петя Аврамова, Владислав Горанов и заместник-министър Николай Нанков.

Един от участниците в срещата Петко Ангелов, собственик на превозваческа фирма, коментира, че това, което сега предлага държавата показва, че родните ни пътища ще са по- скъпи от тези в Австрия.

Не стигнахме лесно до решение за отлагане и за съвместни работни групи, защото държавата се опасява, че й паднат приходите, но пък ние сме притеснени от драстично повишаване на разходите.

Не приемаме разчетите на консултанта от Световната Банка, че разходите ще се вдигнат амо с 0.15%. По нашата сметка оскъпяването ще е в пъти, каза Петко Ангелов.

Ангелов сподели, че по отношение на обхвата на пътищата, които ще влязат в системата също ще се наложат корекции, защото моделът в Унгария, който е ползван като пример не е удачен за нашите условия.  У нас няма алтернативни пътища. Например по маршрута Пловдив – София  -  старият път е напълно разбит, а за Подбалканския също се предвижда тол такса.

Не наем какви са устройствата, които ще се вложат в превозните средства, не е ясно и как ще се отчита пробега ако системата не работи и какво ще се прави ако не по наша вина няма отчети.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28