Пи Ес Архитекти с ръководител архитект Пенка Станчева спечели конкурса за новия лабираторен блок на Българската Антарктическа база. В състезанието с 8 точки зад нейния проект остана аржентински колектив.
Това, че печеля конкурса бе много приятна изненада. Няма да крия, че се радвам. Това ще е трудна и отговорна задача, но в екип с колегите проектанти и с опита на българските полярници смятам, че ще се справим успешно, разказва в интервю за радио Пловдив арх. Станчева от Чили, където рабготи и живее от година.
Това, което ще отличава нашата база е, че ще бъде като дом, допълва Станчева.
Ще е с човешки облик, по-скоро скромна. Няма да се търсят „специални ефекти“ тип „космически кораб“. Идеята е да е практична, функционална, удобна. Моето разбиране е, че да се строи в подобна чиста среда изисква намесата да е по-скоро в контекста на човешкия мащаб, изисква премереност, известна скромност. Тава, което нашите полярници постигат при сегашните условия на работа е достатъчно доказателство за важността на присъствието ми в Антарктика. Не смятам, че чрез архитектурата на новата ни постройка трябва да се търси да се впечатли света. По-скоро ще се радвам с екипа, с който ще работим, да създаден технологично смислена сграда от съвременен тип.
Архитектурата е продължение на съществуващите постройки – идеята на новия проект е да обедини темите от двата съществуващи обема в един нов. Така старите и новите сгради ще придобият обща визията и ще се превърнат в един общ комплекс. Колкото до червеният цвят – той е характерен за сградите на тези географски ширини, вероятно за да се забелязват от далече.
Сградата ще е с метална конструкция и с термопанели. Начинът ще се преодолеят суровите условия на този континент е да се изберат така материалите, че топлинните загуби да са възможно най-ниски. Отоплението ще е от особена важност и за изборът на типа отопление ще обект на детайлно обсъждане. Друга важна тема, която ще влияе на работното проектиране ще е логистиката. Транспортът и монтажа ще са от особена важност за този проект.
Оттук нататък предстои работно проектиране. И много работа. Тя ще започне още следващата седмица, макар и достанционно, арх. Станчева ще започне разговори с екипа си. Следват дебати, брейнсторм... От Чили арх. Станчева говори и за Пловдив.
Вероятно подсъзнателно историята и културата на родния ми град ми е повлияла. Но днес се чувствам Пловдивчанка, обитаваща и работеща в различни точки на света. За града ни, както и за цялата ни държава, си пожелавам да се появят смислени и отговорни управници, които да са човеци, да мислят и да се вълнуват, да милеят за градовете, които управляват. Иска ми се да вярвам в чудеса, макар те да се случват рядко.
По думите й, Пловдив, за нея винаги е бил столица на културата, град с огромен потенциал и вярва, че все още някои от щетите, които са му нанесени, могат да бъдат преодолени. А от баща си - Лука Станчев - казва, че е научила да пази независимостта си и да бъде свободна.
Той докрай остана свободен човек. Въпреки че се занимаваше с проекти, свързани с историческа памет, които навлизаха в политически дебат, успяваше да балансира. Тази негова емоционалност и независимостта от обстоятелства, хора, факти, и преследване на целта докрай - това остана у мен от него.
Професионалният път на арх. Пенка Станчева започва с обучение в ВИАС (УАСГ) София, преминавайки през Санкт Петербург, Бордо и Венеция. Веднага след дипломирането си през 1995 г. стартира самостоятелна практика. Автор е на многобройни проекти на сгради и интериори, работи и в сферата на интериора и дизайна. Съвместявайки пътувания с работа, през последните години реализира проекти в Берлин, Париж и на Тайландския остров Ко Самуи. Най-новият й проект за 2018 г. е в Сантиаго де Чили и се реализира в момента.
Стилът й е разпознаваем заради прецизните комбинации на материали и обеми, чувството за мярка и дискретната намесата в пространствата по начин, оставящ място за присъствие на обитателя му. Носител е на множество награди, по-важните от които са: 2017 - „Silver Design Award“ в конкурса A Design Award; 2011 - „СГРАДА НА ГОДИНАТА“ на 2011 година за сградата, известна като „Къщата на Яблански”, София, България; 2008 - СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА на BAUMIT за дългосрочно партньорство, 2007, 2010 - „ИНТЕРИОР НА ГОДИНАТА” на сп. Наш Дом, 2002 - „КЪЩА НА ГОДИНАТА” на сп. Идеален дом.
От 2005 до 2009 година е главен редактор на Home Style - приложение за интериор и дизайн към седмичника вестник Капитал. От 2012 година насам е гост-лектор в курса „Практикуване на професията“ пред студентите по архитектура в във УАСГ, София. В лекциите си показва детайли „от кухнята“ на проектирането.
От 2000 г. до 2003 г. ръководи от българска страна международна програма RADAR за обмен на млади автори, работещи в областта на изкуството и новите визии /инсталации, фотография, др./, която е част от Европейската програма КУЛТУРА 2000. Работите по проекта са представени на Биеналето за съвременно изкуство във Венеция през 2003 година.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..