Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полярната ни база като дом за нашите антарктици

Пловдивчанка проектира с екипа си базата ни на Антарктида

Как ще изглежда новата лаборатория на българските полярници – първо пред Радио Пловдив разказва арх. Пенка Станчева

4
арх. Пенка Станчева
Снимка: Венцислава Василева

Пи Ес Архитекти с ръководител архитект Пенка Станчева спечели конкурса за новия лабираторен блок на Българската Антарктическа база.  В състезанието с 8 точки зад нейния проект остана аржентински колектив.

Това, че печеля конкурса бе много приятна изненада. Няма да крия, че се радвам. Това ще е трудна и отговорна задача, но в екип с колегите проектанти и с опита на българските полярници смятам, че ще се справим успешно, разказва в интервю за радио Пловдив арх. Станчева от Чили, където рабготи и живее от година.

Това, което ще отличава нашата база е, че ще бъде като дом, допълва Станчева. 

Ще е с човешки облик, по-скоро скромна. Няма да се търсят „специални ефекти“ тип „космически кораб“. Идеята е да е практична, функционална, удобна. Моето разбиране е, че да се строи в подобна чиста среда изисква намесата да е по-скоро в контекста на човешкия мащаб, изисква премереност, известна скромност. Тава, което нашите полярници постигат при сегашните условия на работа е достатъчно доказателство за важността на присъствието ми в Антарктика. Не смятам, че чрез архитектурата на новата ни постройка трябва да се търси да се впечатли света. По-скоро ще се радвам с екипа, с който ще работим, да създаден технологично смислена сграда от съвременен тип.

Архитектурата е продължение на съществуващите постройки – идеята на новия проект е да обедини темите от двата съществуващи обема в един нов. Така старите и новите сгради ще придобият обща визията и ще се превърнат в един общ комплекс. Колкото до червеният цвят – той е характерен за сградите на тези географски ширини, вероятно за да се забелязват от далече.

Сградата ще е с метална конструкция и с термопанели. Начинът ще се преодолеят суровите условия на този континент е да се изберат така материалите, че топлинните загуби да са възможно най-ниски. Отоплението ще е от особена важност и за изборът на типа отопление ще обект на детайлно обсъждане. Друга важна тема, която ще влияе на работното проектиране ще е логистиката. Транспортът и монтажа ще са от особена важност за този проект.

Оттук нататък предстои работно проектиране. И много работа. Тя ще започне още следващата седмица, макар и достанционно, арх. Станчева ще започне разговори с екипа си. Следват дебати, брейнсторм...  От Чили арх. Станчева говори и за Пловдив. 

Вероятно подсъзнателно историята и културата на родния ми град ми е повлияла. Но днес се чувствам Пловдивчанка, обитаваща и работеща в различни точки на света.  За града ни, както и за цялата ни държава, си пожелавам да се появят смислени и отговорни управници, които да са човеци, да мислят и да се вълнуват, да милеят за градовете, които управляват. Иска ми се да вярвам в чудеса, макар те да се случват рядко

По думите й, Пловдив, за нея винаги е бил столица на културата, град с огромен потенциал и вярва, че все още някои от щетите, които са му нанесени, могат да бъдат преодолени. А от баща си - Лука Станчев - казва, че е научила да пази независимостта си и да бъде свободна.

Той докрай остана свободен човек. Въпреки че се занимаваше с проекти, свързани с историческа памет, които навлизаха в политически дебат, успяваше да балансира. Тази негова емоционалност и независимостта от обстоятелства, хора, факти, и преследване на целта докрай - това остана у мен от него. 

Професионалният път на арх. Пенка Станчева започва с обучение в ВИАС (УАСГ) София, преминавайки през Санкт Петербург, Бордо и Венеция. Веднага след дипломирането си през 1995 г. стартира самостоятелна практика. Автор е на многобройни проекти на сгради и интериори, работи и в сферата на  интериора и дизайна. Съвместявайки пътувания с работа, през последните години реализира проекти в Берлин, Париж и на Тайландския остров Ко Самуи. Най-новият й проект за 2018 г. е в Сантиаго де Чили и се реализира в момента.

Стилът й е разпознаваем заради прецизните комбинации на материали и обеми, чувството за мярка и дискретната намесата в пространствата по начин, оставящ място за присъствие на обитателя му. Носител е на множество награди, по-важните от които са:  2017 - „Silver Design Award“ в конкурса A Design Award; 2011 - „СГРАДА НА ГОДИНАТА“ на 2011 година за сградата, известна като „Къщата на Яблански”, София, България; 2008 - СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА на BAUMIT за дългосрочно партньорство, 2007, 2010 - „ИНТЕРИОР НА ГОДИНАТА” на сп. Наш Дом, 2002 - „КЪЩА НА ГОДИНАТА” на сп. Идеален дом.

От 2005 до 2009 година е главен редактор на Home Style - приложение за интериор и дизайн към седмичника вестник Капитал. От 2012 година насам е гост-лектор в курса „Практикуване на професията“ пред студентите по архитектура в във УАСГ, София. В лекциите си показва детайли „от кухнята“ на проектирането. 

От 2000 г. до 2003 г. ръководи от българска страна международна програма RADAR за обмен на млади автори, работещи в областта на изкуството и новите визии /инсталации, фотография, др./, която е част от Европейската програма КУЛТУРА 2000. Работите по проекта са представени на Биеналето за съвременно изкуство във Венеция през 2003 година.

Цялото интервю с арх. Пенка Станчева е в аудио-файла.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56