Д-р Елеонора Христова изследва от няколко години демографията, семейното планиране и репродуктивните нагласи на двойките. Тя наблюдава както семейни двойки, така и двойки без сключен граждански брак, с различна степен на образование.
Резултатите сочат, че и 2-та вида двойки желаят две, дори клонят към 3 деца, но редица фактори оказват влияние. Те са социален статус, образование, квалификация, материална обезпеченост, жилищна площ на семейството, които оказват огромно влияние колко деца и кога да имат, коментира пред Радио Пловдив д-р Христова.
Двойките с магистърска степен по-високо образование искат първо да завършат, да имат финансова стабилност и тогава да раждат първото си дете, сочи изследването. Интересно е, че повечето жени искат да отложат раждането на дете, докато мъжете веднага след сключването на брак искат първо дете. Наблюдава се и желание на планирания брой деца в семейството, но данните показват, че децата не нарастват особено за последните 20 години.
Кога да планира своето първо дете жената, зависи от няколко фактори - семейна среда, образование и не на последно място етническа принадлежност.
Според специалиста е притеснителна групата, когато имаме сключен граждански брак след 30-годишна възраст и на раждане на първо дете след 35-годишна възраст.
Много е важна ролята на личния лекар и на специалиста в предбрачната консултация. Специалистът трябва да насочва двойката, да консултира. Колкото по-рано двойката реши да има дете, толкова и възможността за раждане на повече деца е по-голяма, поясни д-р Христова.
Необходими са здравни уеб платформи, които да насочват младия човек, да го запознават какво е бракът, защо е важен, каква е сигурността от брака. Като цяло в България такава информация няма, която да е достоверна и да медицинска. На сайта на ЗМ информацията не се обновява.
Според д-р Христова рецептата за решение на демографската криза е цялостна промяна в политиката на институциите. Промяна в социалната политика, здравното възпитание и образование. Самата двойка трябва да бъде наясно за абсолютно всичко. Т.е тя да бъде стимулирана - първо чрез здравно възпитание, чрез финансов стимул и чрез обезпечаване в бъдещето да има мотивация да има повече от едно дете.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...