Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В езика ни нищо лошо не се случва на практика

Трябва да правим разлика между език и реч и това е най-големият проблем, който поражда вълненията

Богатството от  думи в един език – лексикалната система, е онази най-чувствителна част от езика, която веднага реагира на промените около нас. Езикът, на който  говорим днес, носи както всички белези на времето, така  и знаците на съответното поколение. В съвременния български език в момента текат много бурни процеси. На тях  е посветено изследването на доц. Ваня Зидарова – преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“, "Динамика и иновации в лексикалната система на българския език“, насочено не само към научната , а и към към една по-широка, „потопена в езика“ аудитория. 

Какво знание за света и времето ни дават думите, които ползваме днес, част от които само след няколко години ще бъдат напълно непознати за следващото поколение  – Веселина Пеева разговаря с автора на книгата – доц. д.ф.н. Ваня Зидарова

 Промените в езика през последните 30 години са особено атрактивни за лексикалната система на българския език. В него постоянно текат два успоредни процеса – една част от думите остаряват, а същевременно се появяват нови или с нови значения на старите думи.

Животът се променя и оттам се променя и смисълът на думите. Неизбежна промяна във всеки един език е, че той не е затворена система. Навлизането на чуждите  думи в него е неизбежен процес.

 Днес чуждите думи са в две насоки – от една страна,  говорим за инвазия от английска лексика – жаргони, битова лексика, комуникационни технологии и от друга -  обществено-политическа терминология на гръко-римска основа. Това са думи, които съществуват във всички езици. Но тъй като българският език бе относително затворен спрямо другите езици, тази лексика не успяваше да проникне. И понеже обществото ни днес се уподобява на всичко останало в Европа, бе нормално да заемем и  думите, които обслужват останалата част от света. Това увеличи международната лексика, но доведе и до употребата на синоними, защото премиерът си е министър-председател, Парламентът – Народно събрание. Навлизането на тези думи в известен смисъл е необходимост.

Езикът е израз на нашето поведение и на нашето съзнание. Петър Увалиев казва „В общество, в което се говори всичко, то  може и да се случи всичко“.  Цитирам на студентите си често Лудвиг Витгенщайн, „Границите на моя език са границите на моя свят“.

Днешните нови думи ни връщат към времето на „Криворазбраната цивилизация“. Цитирам реклама от 2011 г., която отговаря на ситуацията в езика  „вместо съвещания имаме митинги, имахме портиери, а сега имаме  рецепционисти,  ядем поп корн, чийз и фаст фууд, правим бодибилдинг в бюти салона, правим пилинг, имаме блогове, френдове и т.н.“ Това показва, че новата дума е съществувала и преди това, сега ползваме синоними.

 Първият чужд език, който след Освобождението нахлува масово у нас, е бил френският, заради това, че Франция е първата културна държава, с която имаме досег. Затова е било е престижно да знаеш франски. Днес това става по същия начин в ситуацията, в която се намираме с английския език – това е първото ни осъзнаване, че излизаме от рамките на Желязната завеса и се приобщаваме към отворения свят.  Всички европейски езици са потърпевши от английското влияние.

Езикът обаче не обеднява. Всичко, което го е имало, то си стои. Никой не може да ползва целия език.  В лексиката обаче  има голямо разминаване между езика като „български  език“ и езика на отделния човек. Трябва да правим разлика между език и реч и това е най-големият проблем, който поражда вълненията. В езика нищо лошо не се случва на практика. Лошото, което днес се случва, се случва в речта.  Наш е проблемът, дали знаем нещо и как да го употребим.

Цялото интервю – от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51

"Флирт" идва, потърсете лекар при неразположение

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12