Днес се провежда конгресът на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Новината е, че германската Здравна каса е приела да работи с България. Това означава, че цялото СПА богатство ще може да се ползва целогодишно от германци, които харчат за здраве около 460 милиарда евро годишно.
Другата добра новина е, че бизнесът е стабилен. Това, което се случи с групата „Томас Кук“ няма да се отрази негативно на българския туризъм. Напротив, действа оздравително. От много хотели чуваме, че са били изнудвани през последните години да работят на много ниски цени за „Томас Кук“, като са били пълни с туристи на този оператор. Не са имали туристи от други вериги. Като цяло са водели погрешна политика, каквато е водел и „Томас Кук“. Очакваме стабилизация на туризма в България. Засегнатите 54 хотела са по-малко от 1 % от общия брой хотелски легла, които имаме на нашия пазар. Цялата дейност ще бъде престуктурирана, вече има заявки от много други фирми.
Днес в бранша се коментираше, че министър Ангелкова не е необходимо да бие път до Германия, да се уговаря с други нейни стари приятели – мастодонти, а по-добре да вървим към дигитализация. Така хотелиерите да не изпадат в ситуация, някой да им дължи толкова много пари за дълъг период. Английският Гаранционен фонд покрива английските туристи и други, включително българи.
Изводът, който трябва да си направим е, че тази глупост в България, да караме близо 7000 туристически агенции да плащат застраховка е абсолютно безмислено, защото никога не могат да фалират тези наши малки туроператори. Гаранционният фонд пое разходите за самолет и хотел. Ние повтаряме от 10 години, че трябва да бъде така и в България. Сега вече е време да се случи.
Предстои да се проведе политика за Гаранционния фонд. Прогнозата за зимния сезон е повишение на туристите с 10 %, а за новия сезон през лятото се очаква стабилизиране и изправяне на показателите до по-високи нива.
Интервюто с Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..