Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не бива да бягаме след проблемите, а да ги решаваме

Панайот Рандев
Снимка: Ани Петрова, БНР

Как се управлява страхът? И какво породи  истерията около отнемане на деца от социалните служби? 

На тези въпроси потърсихме отговор от  психолога Панайот Рандев.

Според него ситуацията може да се разглежда във времето, защото това, което сега виждаме, е само върха на айсберга. Той обясни, че в ситуацията трябва да разграничим няколко аспекта, като на първо място се отговори на въпроса - Защо нещата се случва сега? 

Явно, че е свързано с изборите. Общо взето като се доближат изборите се случват такива неща, предимно в ромските общности. Но не само. Спомняте си костинбродската афера. Там психозата беше сред много повече хора. На второ място това са хора, групи и партии, които се опитват да компрометират, да саботират  определени неща на управлението . Било то около Истанбулската конвенция, около  Стратегията за дететоНещата според мен тръгват от софийския квартал "Факултета", където живеят над 60 хиляди души и половината имат деца-ученици, коментира специалистът.

По думите му малко хора, за да намерят смисъл  и идентичност като индивиди, вместо да се борят за нещо, се борят срещу нещо - било то истинско или фалшиво. На база на изследванията, които  е правил, специалистът разясни:

На Балканите живеят едни по-хомогенни етнически и религиозни общности ,а в Западна Европа са  държави от имперски тип. Империите още от древността  са характерни с това, че интегрират хора от различни националности и религии  като целта е да използват максимално много ресурсите на хората. Докато в по-малки държави и общности,  каквито са Източна Европа, Балканите, където имаме висока степен на единство на народността - една религия, един език много се държи на чистота на етноса, на религията. Докато в Империите те искат  да интегрират максимално много хора и етноси. На всичко отгоре колкото по-примитивно е едно общество, толкова то гледа на света в черно-бяло. Колкото по-интелигентни са хората, толкова по-добре виждат нещата в тяхното многообразие. Така, че това е общата макропричина - доколко едни хора са интелигентни и виждат света по-цветно. Втората макропричина са изборите. Във Факултета се тества тази ситуация около първия учебен ден, но на преден план беше сексуално насилие. Сега се каза - ще ви вземат децата и ще ги пращат в Норвегия. Така, че колкото са по-необразовани  едни хора, толкова повече вярват. 

Според него страхът в ромската общност, показва едно примитивното мислене, което има своето обяснение.

Психологът коментира, че съществуват две възможности. Първо, ромите да осъзнаят, че са манипулирани и да гласуват по съвест. Втората възможност  е  техните тартори и босове, когато отидат при тях да купуват гласове, да вдигнат мизите.

Той е категоричен, че спрямо всички хора, които са с по-ниска култура и са лесно манипулируеми, трябва да се работи, но не след фактите. Да се започне месец, година по-рано и да се работи с тези хора.

Има методики за това. Да се направят оценки и да се види с кои хора да се работи, посочи Рандев.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55

Ще работя приоритетно по обектите с осигурено финансиране

Инж. Хакъ Сакъбов е новият заместник-кмет с ресор строителство и общинска собственост в Община Пловдив. "Ресорът наистина не е лек, но не знам в Община Пловдив да има лек ресор", каза в първото си интервю за Радио Пловдив инж. Сакъбов. Той подчерта, че като приоритет в неговата работа ще бъдат обектите с осигурено финансиране, които имат конкретни..

публикувано на 12.02.25 в 08:24
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38