Новината беше очаквана. Виждаме, че Правителството се е готвило за отмяна на това решение, което ни въведе механизма за сътрудничество. Още през септември МС прие едно постановление, което мина по-незабелязано, защото в неговите преходни и заключителни разпоредби пишеше, че то влиза в сила, когато бъде отменен мониторингът за България. Това време настъпва, докладът е положителен и в него се правят коментари за постигнатото. Това е един от най-положителните доклади, който сме имали до момента. Това коментира Любов Панайотова - директор на фондация "Европейски институт".
По думите на Панайотова, механизмът за контрол е изиграл както положителна, така и понякога доста отрицателна роля.
Формално негативните страни се получиха тогава, когато бюрократичните неща надделяха и предлагането на все повече поправки обърка европейските служители какво точно се предлагаше. След 12 години се оказва, че този механизъм за контрол не е особено ефикасен.
През последните 4-5 години се видя, че страни – отличнички до този момент като Полша, Чехия, Унгария, създадоха доста проблеми на ЕК, връщайки порядки от тоталитарната система, които никога не са съществували и не могат да бъдат разбрани от западните страни. Ние обаче лесно ги разбираме – бързата промяна на законодателството, промяната в свбодата на медите, вкарвани в удобни за управляващите законодателни рамки.
Тепърва ще видим как ще се отрази новият механизъм за конторол върху състоянието на дадена страна. Но смятам, че обвързването на финансови санкции на дадена страна с неизпълнение на определените условия за върховенство на закона, свобода на медиите и равнопоставеност на граждански прави ще бъде "тоягата" за определени хора и структури, които не искат да се съобразят с това.
Чуйте интервюто от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..