Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неплащането на първия ден болнични може и да не се случи

Менда Стоянова
Снимка: Ани Петрова, БНР
Над 640 милиона лева годишно се плащат за болнични. Българинът е един от най-дълго боледуващите в Европа. Това каза по Радио Пловдив председателката на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова за взетото решение да не се заплаща първият ден от болничните. Стоянова каза, че мерки срещу фалшивите болнични са взети и в други европейски държави. Това се нарича "изчакване на плащането"- в различните държави е за един или три дни, добави тя. 

Тепърва работна група ще обсъжда механизма, по който мярката ще се въведе. Изключения би трябвало и ще има за болнични за гледане на болно дете например.

Менда Стоянова смята, че е възможно и да се отстъпи от предложението. Това няма да е прецедент. Освен това форматът, в който е взето решението, е форматът на управленската коалиция и този формат може и да отстъпи от свое решение.

Бюджетът на една община е от ясни източници-делегираните от държавата дейности се плащат от държавния бюджет, а останалата част идва от приходите от местните данъци и такси. Приходите и от двете пера са предварително отбелязани в бюджета. Това каза Менда Стоянова по повод твърдения, че бюджетът на община Пловдив в края на годината е на червено. Тя уточни, че поради ангажиментите си в парламента не познава в детайли изпълнението на общинския бюджет на Пловдив.

Цялото интервю с Менда Стоянова може да чуете в аудио-файла.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28