Нямаше кой знае какъв напредък в двустранните отношения от срещата Борисов – Тръмп с изключение на това, че България все пак е приела да направи център за военна коородинация в южния фланг на НАТО в Черно море. Това заяви в коментара си срещата между българския премиер и американския президент във Вашингтон директорът на българския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева. По думите и в изявлението на двете правителства има три елемента – военният, енергетиката и върховенството на правото.
През последните десетина години тези точки са присъствали в двустранния ред, но тогава имаше и други елементи - българската роля на Балканите, ролята на Европейския съюз като глобален играч. Виждаме, че това вече е отпаднало като елементи.
Тръмп има много по-краткосрочни представи за това, какво трябва да прави външната политика и в ситуацията, в която се намира в момента, това не е учудващо, каза още Чернева.
Това е маниерът на Тръмп. През годините видяхме през последните години доста парадоксални срещи, в които се обявяваше срещу Европейския съюз, обяснявайки, че е търговски конкурент на САЩ и трябва да разрушен или дестабилизиран. Нещо, което нито една американска администрация не си е позволявала. А
мериканският президент прие всички лидери на Централна и Източна Европа през последните години. Българският премиер е последният от тях. През последните месеци имаше голямо засилване на сътрудничеството в чисто материално отношение, така като България отдели голяма част от своя бюджет, за да закупи американски изтребители.
Със сигурност за бизнесмена Тръмп тази сделка е достатъчна причина да има такава покана и такава среща. Не омаловажавам поканата, но въпросът е с какъв дневен ред, очаквания и настоявания е тя, коментира Чернева. По думите й Борисов е бил много по-подготвен за срещата в Белия дом.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..