Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 2019 г. думата е "най-после", а за 2020-та ще е енергетика

Снимка: БГНЕС

Борисов, правителството, изборите и победите. Президентът, промените и Конституцията. Новите партии, знаци и регистрации. Коментар на социолога д-р Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".

Симеонов каза, че според него политическите процеси, които наблюдаваме сега са заложени в годините след 2013-та.

Първан Симеонов:  Всъщност, трябва да започнем от предходните години, защото, поне според мен, нищо ново не се случи тази година – просто няколко процеса завършиха, плавни, неотклонни процеси, които текоха вече няколко години. Най-важното, което се сещам е като, че ли ГЕРБ най-накрая успя да остане само за Борисов, също така като се огледаме ДПС вече, за малцина вече е новина, че е част от управленския микс и бавно и неусетно едно прелегитимиране на ДПС в нови полет. 

БСП след три години сравнително правилни действия и доста яростна енергия и най-накрая усети, че може би ще трябва нещо ново да се прави и да се отвори към по-широки публики, защото така да се каже пак удари тавана, тавана, от който не може да ходи нагоре. Борисов най-накрая се срещна с Тръмп и може би най-накрая ще има някакво развитие по трасетата на родните енергийни проекти, така че много неща се случват просто като плавен завършек на дългогодишни процеси. Един от най-важните улични процеси, които наблюдаваме  е икономическата стабилизация на страната, което се отразява и върху ежемесечните данни, които ние получаваме за отношението към икономиката и личните финанси. Скоро те ще бъдат публикувани в книгата, която вече седма година пиша. 

Всъщност, оказа се, че ние сме в един от най-добрите периоди в последните години в най-новата българска история, разбира се,  категорично преобладава тревогата, преобладават негативните оценки сред обществото. Що се отнася до икономиката и финансите на домакинствата, но нещата не са толкова лоши както други предходни периоди. Това е всъщност факторът на стабилизация на това управление. Другият фактор на стабилизация на това управление е международният. По всички личи, че Западът тук държи да има преди всичко предвидимост, защото сме много близо до Турция и до Русия и е хубаво западните партньори да имат нещо предвидимо.

Новото в отношенията между президента Радев и Борисов е в тази стилистика на постепенните процеси, които се случваха. Постепенно се случиха две нови неща, постепенно Радев извървя пътя до едно ново самочувствие, до една нова амбиция  и една нова увереност. Виждате, че той вече предлага и  конституционни промени и дебат за Конституцията. Това показва, че Радев вече повечко плува в свои води, категорично нов етап при него. Запази и доверието, което имаше, което означава, че всъщност е запазил най-важното, което един президент има, защото той няма много други лостове освен обществения кредит на доверие.

Борисов също е в нов етап. След двете победи на изборите, след връщането на партията от г-н Цветанов и след, струва ми се, успешната среща с Доналд Тръмп Борисов видимо е в нов етап, нова увереност, нови амбиции, струва ми се, че се е замислил за следващата година точно за тези енергийни проекти, което е прелюбопитно, защото те са някаква кръстоска на американски и руски интереси, ще видим какво ще стане. Така че и двамата са с нова увереност. Видяхте Борисов като че ли за пръв път смени министър без повод. И двамата са в нов етап и така ще бъде, ще се сражават и това ще наблюдаваме.

В зависимост от различните начини на задаване на въпроса в социологическите допитвания партията на Слави Трифонов варира от резултатност, като в някои анкетни ситуации е до възможност да е в тройката. Но на този етап е много трудно  да се преценяват тези нещата, ние сме далеч от изборни ситуации.  

Освен това голяма част от подкрепата за  тази формация са преимуществено  млади хора, това не са най-лоялните избиратели,  отделно от това ще видим как ще се развият.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28