Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България се нуждае от правителства за реформи

| обновено на 29.01.20 в 10:43
Проф. Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) към БАН.
Снимка: БГНЕС

Разговор за политическата зима с проф. Антоанета Христова, политически психолог.  Говорим за вота на недоверие, за президента и главния прокурор и обратно по стълбицата на властта. 

Проф. Христова посочи, че и Воля и Атака показаха ясно разочарованието си от липса на предложения от страна на БСП. По думите й: Тези пресмятания са известни и е ясно, че вотът няма да мине. Но трябва да се проблематизира ролята на политически вот на недоверие. Той се изчерпа по смисъла си,  и ако се използва по този начин, той ще изгледа безсилен.

Воля не би могла на подкрепи вот на недоверие поради собствения си интерес. ВМРО също е в такава ситуация, те имат питания към собствения си капацитет, имаше и скандал с Каракачанов, който се изложи чисто имиджово при посещението си в САЩ, каза още проф. Христова.

Президент - главен прокурор: Ние имаме много повече въпросителни по това какво се случва между президента и прокуратурата, отколкото отговори. Впечатлението ми е, че от една страна имаме питане за измяна към отечеството, това е понятоето, което главният прокурор иска да се тълкува от КС. В същото време изтече инфомация за разговор, и тоай не показва теза за измяна,напротив тези диалози ни показват как едни мъже в униформа се занимават с това да запазят авторитет на една дама. Всеки е в ситуация на очакване. 

По въпроса за отменените протести на БХРА, Христова каза, че всички управляващи в последните 10 - 15 години имат един сериозен проблем, и той е, че не могат да направят категорчна реформа, защото скачат едни хора, които искат да реализират реформата, или други, които са против. Много често правителствата избират да останат на спокойствие и да не реализират реформи, за да прокарват своята политика в по-спокойна среда. Ние сме в една спирала на липса за развитие, вероятно тя може да се прекъсне с много добра комуникационна стратегия на правителствата, които искат да тръгнат по пътя на реформите. България се нуждае от тях, заключи проф. Антоанета Христова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28