На този етап 89 % от българските ученици са в дистанционна форма на обучение, но 11 % от тях са без обучение в електронна среда. Там помагат медиаторите в ромските квартали. За тях са поръчани защитни облекла, съобщиха от МОН. Изчисленията сочат, че 40 000 деца от етносите нямат възможност за този вид обучение - те са без компютър или лаптоп, но имат телефони, посочи министър Красимир Вълчев.
Как се спряват ромските деца в Пловдив? Първото Обединено училище „Йордан Йовков“ вече работи успешно с лаптопи и компютри, имат и дарения в тази насока - разказа директорът Таня Николова.
Тя посочи, че от 200 ученици при тях от 1 до 10 клас, в електронна форма участват 150 от тях, за останалите 50 деца се грижи медиатор. От него родителите и децата получвата разпечатани учебните материали.
Николова допълни: Ученици, които нямат компютри или таблети, правим всичко възможно да ги снабдим. Преди ден получихме дарение от фондация "Заедно в час" - таблети, които вече инсталираме и ще им ги предоставим.
Директорът на СУ „Проф. Асен Златоров“ в Първомай - Чавдар Здравчев сподели, че прилагат иновативни подходи. Вече имат сайт за борба с коронавируса, също и сайт „Моята България“ за начален и прогимназиален етап. Пуснаха и ръководство за работа с родителите онлайн. Ето с каква настройка те подождат към електронните уроци :
Колегите са доста по-натоварени, защото балансират нещата между синхронното и асинхронно преподаване. Тази форма има предимства и недостатъци, но учебните часове се случват успешно, и учебният процес продължава както в нормална ситуация. Системата е готова за изпитите, защото по-голямата част от учебната година премина и няма да имаме проблеми. Дори има родители, които споделят, че мотивацията на децата им е по-голяма, и дори им е по-интересно.
В средата на обучение онлайн има взаимопомощ сред българските учители, открои министърът. Той обясни, че много от българските издателства и електронни сайтове продоставят ресурсите безплатно.
От интереса на ромските деца към електронното обучение в Пловдив до Първомай, където прилагат иновативни подходи - с директорите на двете училища разговаря Живка Танчева. Може да чуете от репортажа.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..