Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трета седмица, онлайн или на хартия, обучението е факт

Нови дати за изпитите в средното училище предложи Министерството на образованието и науката заради извънредните мерки в борбата с Кодив-19. Матурите в 12 клас ще са на 30 май и 1 юни, а изпитите за седмокласниците ще са на 13 и 15 юни. 

На този етап 89 % от българските ученици са в дистанционна форма на обучение, но 11 % от тях са без обучение в електронна среда. Там помагат медиаторите в ромските квартали. За тях са поръчани защитни облекла, съобщиха от МОН. Изчисленията сочат, че 40 000 деца от етносите нямат възможност за този вид обучение - те са без компютър или лаптоп, но имат телефони, посочи министър Красимир Вълчев.

Как се спряват ромските деца в Пловдив? Първото Обединено училище „Йордан Йовков“ вече работи успешно с лаптопи и компютри, имат и дарения в тази насока - разказа директорът Таня Николова.

Тя посочи, че от 200 ученици при тях от 1 до 10 клас, в електронна форма участват 150 от тях, за останалите 50 деца се грижи медиатор. От него родителите и децата получвата разпечатани учебните материали.

Николова допълни: Ученици, които нямат компютри или таблети, правим всичко възможно да ги снабдим. Преди ден получихме дарение от фондация "Заедно в час" - таблети, които вече инсталираме и ще им ги предоставим.

Директорът на СУ „Проф. Асен Златоров“ в Първомай - Чавдар Здравчев сподели, че прилагат иновативни подходи. Вече имат сайт за борба с коронавируса, също и сайт „Моята България“ за начален и прогимназиален етап. Пуснаха и ръководство за работа с родителите онлайн. Ето с каква настройка те подождат към електронните уроци : 

Колегите са доста по-натоварени, защото балансират нещата между синхронното и асинхронно преподаване. Тази форма има предимства и недостатъци, но учебните часове се случват успешно, и учебният процес продължава както в нормална ситуация. Системата е готова за изпитите, защото по-голямата част от учебната година премина и няма да имаме проблеми. Дори има родители, които споделят, че мотивацията на децата им е по-голяма, и дори им е по-интересно. 

В средата на обучение онлайн има взаимопомощ сред българските учители, открои министърът. Той обясни, че много от българските издателства и електронни сайтове продоставят ресурсите безплатно.

От интереса на ромските деца към електронното обучение в Пловдив до Първомай, където прилагат иновативни подходи - с директорите на двете училища разговаря Живка Танчева. Може да чуете от репортажа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28