С политолога Анастас Стефанов от Изследователски център „Тренд“ коментираме евентуалното удължаване на извънредното положение от НС и разменените реплики между президента и премиера по този повод днес.
Стефанов каза, че ситуацията е тревожна и конфликтът между двамата не е нов. Това говорене е продължение на линията, която вече е зададена, не е изненадващо, че се повтаря сега. Президентът Румен Радев е длъжен да намали остротата на политическия тон. Сега всички оперират в различен режим, дори да има опозиционно говорене, то няма чуваемост, смята Стефанов.
Удължаването на извънредното положение ще се приеме от голяма част от българите, голяма част от населението вече очаква тази мярка. Тази промяна обаче се отразява на всеки един от нас, това причинява дори психически травми, засилва тревожността, освен това доста хора ще останат без работа, каза още политологът. По думите му не бива да се изключва пораждане на конфронтация сред управляващите от ГЕРБ и партиотите.
В момента това, което получава чуваемост и достига до всеки един е това, което говори властта, както и НОЩ и основните говорители, върху това ще е вниманието на обществото ни и в следващите седмици, смята Анастас Стефанов.
Той допълни: В режим на извънредно положение нагласите се преориентират, по-скоро нагласите драматично се обръщат към статуквото, към тези, които са поставени начело да се справят с това, което ни е пратено като изпитание.
Хората ще застанат зад твърдите мерки, заключи политологът.
Повече може да чуете от звуковия файл по темата!
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..