В програма "Точно днес" разказваме защо адвокати имат несъгласия с точки от общинската програма инвитро в Пловдив, и кои са забележките на новоучреденото сдружение "Електронна национлана адвокатска платформа за сътрудничестно".
Разговор по темата с адвокат Искра Кишкова, пловдивчанка, която от години работи в София и има възражения към промените, които ще гласува общинския съвет в Правилника за подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми.
От сдружението активно участват с правна помощ при писане на становището на Вера Вулджева за промяна на текстовете от програмата за асистирана репродукция в Пловдив. Те правят това, защото констатират нарушения в Закона за здравето и в Европейската харта за защита правата на пациентите, и от друга страна припомням, че национален приоритет е здравето на хората.
Според адвокатите е важно да се сложи акцент не към бизнес интересите за центрове за асистирана репродукция, а към решаване на проблемите на двойките и текстовете в програмата са важни преди всичко за социална програма.
Акцентът в становището, което вече сте изпратили до общински съвет в Пловдив е, че трябва да отпадне т.нар. „географски принцип“ само за клиники в Пловдив. Много е важно да се спазва правилото: "парите следват пациента".
На сесия през месец май съветниците ще гласуват текстовете за промени, кое е вашето основно притеснение?
Адвокат Кишкова смята, че три са темите, които са особено важни, тя изброи: "географският принцип" да отпадне, трябва да се гарантира участие на представител на НПО в комисията, която разглежда кандидатурите, както и да има срок за разглежда на молбите, и по-дълъг срок за използване на средствата от 2 000 лева.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..