Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стойне Василев:

Когато получавете доходи, винаги заделяйте част от тях!

Заради пандемията от Covid-19 преки или косвени загуби търпят 79% от фирмите, най-вече микро и малките, показва втората част от проучването на Алфа Рисърч за икономическите и социални последствия от кризата. 

Парите ни, икономиката, фирмите и надеждите за оцеляване коментираме с финансиста Стойне Василев, председател на управителния съвет на Българската асоциация на лични финансови консултанти.

Финансистът каза, че поговорката  "когато сме жадни е прекалено късно да копаем кладенец" е актуална днес. "Това са случи и през последните два месеца, уроците които трябваше да научим от кризата през 2008 година много от хората и фирмите не са си научили, и те са страдащи в тази ситуация." 

Мярката 60/40 на правителството

"Банките дават пари на хора, на които не им трябват. Сега ситуацията е сходна, много от малките фирми не успяха да се възползват от тази финансова мярка. Тази мярка е добра, но е към средния и големия бизнес и той не бе засегнат толкова от кризата. Той обаче на беше на първа линия. Безработните са над 110 000 по последни данни за два месеца. Едва ли голяма част от тези хора ще получават сериозни обезщетения за безработица. Когато живеем в добри времена е добре да спестяваме част от нашите доходи. Сега например много хора се насочиха да пазаруват в интернет, това е добра идея за развитие на бизнес." 

"Никой няма интерес за нашето състояние, повече от нас самите. Мерките не трябва да са основното,  на което да се разчита. Дори в чужбина това не е така, защото и там когато се дават пари на хората, те покриват малка част от разходите -до отваряне на икономиката."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56