Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за ДДС, които предвиждат намаляване на косвения данък от 20 на 9 процента за ресторанти, хотели и книги. Мотивът за временната мярка, предложена е ГЕРБ и "Обединени патриоти" е свързан с преодоляването на последиците от кризата с коронавируса. Всички останали предложения бяха отхвърлени.
"Такава мярка трябваше да се предприеме дори по-рано, от самото начало на кризата и карантината. Тя е адекватна и ще е по-ефективна от мярката 60 на 40, която е доста противоречива в бизнес средите", коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив Георги Вулджев, главен икономист на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП).
Намаляването на ДДС-то, макар и временно - от 1 юли до края на следващата година, ще има икономически ефект за спасяването на предприятия, застрашени от фалит заради дългото затваряне и очакваните занижени приходи от закъснелия туристически сезон, отбеляза Вулджев. По думите му цената на тази антикризисна мярка може да се изплати и това ще струва около 150 и 200 милиона лева, но е много по-добре, отколкото фалирането на предприятията.
Свалянето на ставката в един сектор, не означава, че трябва да се вдигне в друг, тъй като има как да се компенсира, каза още Вулджев и определи позициите на финансовия министър Владислав Горанов и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова като лишени от логика и с много плитки аргументи на фона на сериозни публични харчове, например средствата за изграждането на държавна бензиностанция. Икономическият анализатор отбеляза, че същите мерки се предприемат и в Гърция.
"Мярката е в подкрепа на бизнеса, а не за потребителите. В период на криза е много трудно да се предвижда как точно ще се развиват цените, а спадът в цените за потребителите в заведенията зависи от това колко сериозна е конкуренцията", каза още Вулджев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..